12 win do spróbowania w 2013 roku

Wspólnie z Michałem Rutkowskim z Klubu Wino wybraliśmy dla was 12 win, których warto spróbować w 2013 roku. Dopasowaliśmy je do pór roku i specjalnych okazji tak, aby na każdy miesiąc zaproponować wam butelkę wyjątkowego trunku.

Na wszystkie wina wymienione w tekście otrzymacie w Klubie Wino 5% rabatu podając hasło „jemywlodzi.pl”

Pierwszą część zestawienia poświęciliśmy pierwszej połowie roku, drugą zaczynamy zatem z winnymi propozycjami na lato.

D'Alessandro Nero D'AvolaSzczep Nero d’Avola jest wizytówką jednego z popularniejszych włoskich kierunków wakacyjnych – Sycylii, a winnica D’Alessandro jedną z najpiękniej położonych w tym rejonie. Na lipcowe upały polecamy zatem D’Alessandro Nero d’Avola. Wino o aromatach ciemnych, leśnych owoców z nutą mineralną i balsamiczną. Jest świeże, owocowe, niestarzone w beczkach, dzięki czemu nie męczy, a my mamy ochotę sięgnąć po kolejny kieliszek i kolejny i kolejny…

Cena w Klubie Wino – 42 zł

 

Aveleda Vinho VerdeZ końcem lata przychodzi pora na Aveleda Vinho Verde – czyli słynne portugalskie „wino zielone”, czyli młode. Grona zbiera się stosunkowo wcześnie, szybko butelkuje po zbiorach i jest gotowe do picia praktycznie natychmiast. Zawiera niedużo alkoholu i jest delikatnie musujące. Należy je pić mocno schłodzone, dlatego jest idealne na ostatnie gorące, letnie dni, świetne jako aperitif.

Cena w Klubie Wino – 35 zł

 

Chianti Colli SenesiPo sezonie win białych, różowych, lekkich i owocowych przychodzą pierwsze chłodne, jesienne dni, a wraz z nimi wracają wina czerwone. Chianti Colli Senesi od producenta Casa alle Vacche jest idealnym łącznikiem pomiędzy lekkimi trunkami letnimi, a cięższymi, jesiennymi smakami. Łagodne w smaku, toskańskie wino o delikatnych taninach i harmonijnie zbalansowanej kwasowości z nutami owoców leśnych nadających mu świeżości i charakteru. Idealne na pierwsze jesienne wieczory.

Cena – ok. 40 zł

 

Delas Domaine des Grands Chemins Crozes-HermitageJesienią na talerzach królują potrawy z grzybów, a do tych niełatwo jest dobrać odpowiednie wino. Proponujemy Delas Domaine des Grands Chemins Crozes-Hermitage – wino z gron szczepu Syrah wywodzącego się z północnej części doliny Rodanu we Francji. W cieplejszych klimatach, ten popularny i lubiany szczep nazywany jest Shiraz, a produkowane z niego w Australii czy RPA wina mają potężną budowę i wyrazisty smak. Domaine des Grands Chemins z apelacji Crozes-Hermitage jest winem o mniejszej budowie, bardziej ziemistym, uzupełnionym odpowiednią ilością kwasowości i tanin. Taniny są wyraziste i lekko grzybowo-mięsiste, a w aromatach rozpoznamy akcenty rozgrzanych malin, suchej, leśnej ściółki i jałowca, dzięki czemu wino to jest wręcz stworzone do parowania z potrawami z grzybów

Cena w Klubie Wino – 82 zł

 

Aresti Trisquel SyrahW coraz chłodniejsze jesienne wieczory nie ma nic przyjemniejszego niż spokojny wieczór w ciepłym fotelu z dobrą książką i kieliszkiem wyrazistego i głębokiego w smaku wina. Tu również świetnie sprawdzi się szczep Syrah, ale tym razem pochodzący z Chile. Aresti Trisquel Syrah, to wino zupełnie inne od francuskich trunków z tego szczepu. Ma intensywny, głęboki, niemal fioletowy kolor, mocne aromaty jeżyn, śliwek i przypraw, które łączą się z nutami wanilii i toffi pochodzącymi od dębowych beczek, w których wino spędziło 12 miesięcy. Jest to wino pełne, cieliste, o aksamitnej strukturze z dojrzałymi taninami, z wyraźnym smakiem czarnych owoców. Z pewnością skutecznie rozgrzeje w chłodny wieczór.

Cena  Klubie Wino – 55 zł

 

Meyer-Fonne Riesling ReserveOstatnim winem w naszym zestawieniu jest Meyer-Fonne Riesling Reserve. Lekkie wino ze szczepu riesling z Alzacji jest idealne na grudniowe, bożonarodzeniowe przyjęcia i świetnie pasuje do wigilijnych potraw. Riesling jest królem kwasowości wśród białych szczepów, ale w wydaniu alzackim wino nie jest tak ostre, raczej przyjemnie krągłe, ze świetnie zintegrowaną kwasowością. Poza tym jest bardzo złożone: od aromatów owocowych do lekko naftowych w starszych rocznikach. Bogate w smaku, świetnie komponuje się z białym mięsem i rybami.

Cena w Klubie Wino – 62 zł

Podobne posty

Już 18 maja 2012 roku o godzinie 20.20 w strefie Off Piotrkowska (ul. Piotrkowska 138/140) ...
23 maja House of Sushi (ul. Piotrkowska 89) zaprasza na warsztaty kaligrafii. To trochę alternatywny ...
W dniach 1-2 czerwca odbędzie się w Łodzi Festiwal Viva I'Italia. Warsztaty i sesje kulinarne, ...