Akademia Kawy Affogato – część II
W pierwszej części parzenie kawy oddaliśmy w ręce specjalistów, w drugiej spróbujemy z pomocą baristek Affogato przygotować równie dobry napar w domu. Zapomnijcie o rozpuszczalnej kawie – dziś w ruch pójdzie kawiarka, dripper i chemex.
JwŁ: Nie zrobimy dobrej kawy bez …kawy. Jak ją wybrać?
Affogato: Warto odwiedzić którąś z łódzkich palarni (np. Jaga Cafe z ul. Rewolucji 1905 r. 44). Możemy tam liczyć na fachową poradę, a przede wszystkim świeżo paloną kawę. Ponieważ ta szybko wietrzeje, nie należy kupować zbyt dużych ilości (szczególnie, jeśli ma być na miejscu zmielona). Nie każdy wie, że kawę dobrze jest przechowywać w lodówce, aby zbyt szybko nie utraciła swych aromatów.
Fot: http://kubekczyfilizanka.blox.pl/html (kawiarka)
W domu nie mamy profesjonalnego ekspresu, ani umiejętności baristy. Jak zbliżyć się do smakowego ideału?
Najprościej będzie z kawiarką, która gwarantuje dobry smak przy niezbyt skomplikowanej obsłudze. Wystarczy wlać wodę do dolnej części, wsypać kawę do środkowej i podgrzać na kuchence. Woda pod ciśnieniem zostaje przepchnięta do górnej części urządzenia i po 10-15 minutach możemy skosztować samodzielnie przyrządzonej kawy.
Większość z nas słyszała o kawiarce, ale dripper i chemex brzmią dość tajemniczo.
W specyfice działania kawiarka przypomina ekspres ciśnieniowy, dripper zaś przelewowy. Na filiżankę nakłada się stożkowate naczynie i filtr przypominający element wspominanego ekspresu przelewowego. Następnie nasypuje się kawę i zalewa gorącą wodą (nigdy wrzątkiem!). Chemex działa analogicznie, z tą różnicą, iż stanowi całość z naczyniem, do którego spływa kawa (wyglądem przypomina nieco klepsydrę).
Fot: http://chemex.125west.com
Czym od drippera różni się aeropress?
Wracamy znów do techniki ciśnieniowej. Aeropress przypomina dużą strzykawkę do której wsypujemy kawę, zalewamy wodą, a napar pod ciśnieniem wyciskamy specjalnym tłokiem.
Mamy już kawę, ale czym mamy ubić mleko?
Podobnie jak z parzeniem kawy, w domowych warunkach trudno będzie uzyskać konsystencję taką, jaką gwarantuje dysza ekspresu. Najlepiej skorzystać ze spieniaczy do mleka. Mogą mieć postać małego urządzenia na baterie, dzbanka z ręcznym tłokiem lub jego automatycznej wersji. Bez względu na metodę ubijania trzeba pamiętać, żeby mleko było wcześniej podgrzane i tłuste.
Fot: http://www.porcelana24.pl
Na koniec mały kosztorys domowego zestawu do parzenia kawy:
Kawa (100 g) – 8 – 12 zł
Kawiarka – 50 – 200 zł
Dripper – 50 – 100 zł*
Chemex – 150 – 200 zł*
Aeropress – około 150 zł*
Spieniacz na baterie/spieniacz z tłokiem – 20 – 50 zł
Spieniacz elektryczny – 100 – 300 zł
*- dodatkowo trzeba kupić filtry