Cesky Film już zaczął świętowanie. Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak smakuje dziad lub melzupa w ich wykonaniu, koniecznie przeczytajcie ten tekst.

Cesky Film gotowy do jesieni
Cesky Film gotowy do jesieni

Wiecie, że jesteśmy z Ceskym Filmem prawie równolatkami? W tym roku restauracja skończy 12 lat, jest takim stałym i niezmiennym punktem na kulinarnej mapie Łodzi, niezmiennie kojarzonym z okolicami Księżego Młyna. Ich specjalnością są oczywiście czeskie przysmaki, jak placki ziemniaczane z praską szynką, smażony ser, gulasz czy golonka (o którą tak często pytacie!), ale restauracja regularnie wprowadza dania sezonowe. – To miłe urozmaicenie dla naszych gości oraz kucharzy pracujących w restauracji – mówi Dorota Jeziorek.

Kaszanka, dziad, Buef Stroganow i melzupa

Nie inaczej jest tym razem. A jeśli okrągłe urodziny Łodzi, można się domyślić, że w menu pojawi się kuchnia czterech kultur. Ze specjalną ofertą Cesky Film startuje już w czwartek 27 lipca, będzie obowiązywała do odwołania. A co zjemy? Na początek kaszanka po łódzku – z wątróbką, jabłkiem i żulikiem. Jeśli kuchnia łódzka to oczywiście kapusta i ziemniaki, a najlepiej prażoki. Znajdziecie je w dziadzie, czyli zupie na wędzące z młodą, kiszoną kapustą. Czy smakuje jak typowy kapuśniak? Nie!

Przekonajcie się sami i zostawcie miejsce na carski Buef Stroganow z polędwicy wołowej z blinem, kwaśną śmietaną i kawiorem. A na deser – wariacja na temat melzupy. Oryginalnie danie na bazie mleka i mąki miało charakter zupy mlecznej, ale tu awansowało do roli słodkości. Kucharze restauracji przygotowali ją nie żałując czekolady, a całość wzbogacili jeszcze lodami waniliowymi i paloną owsianką

Wycieczka po Księżym Młynie i obiad w Ceskym Filnie

Plan na jeden z wakacyjnych dni: zwiedzanie Księżego Młyna, pałacu Herbsta i łódzki obiad w Ceskym Filmie. Przed ceglanym wnętrzem czeka na was kameralny ogródek, w środku miły chłód pofabrycznych zabudowań i przyjazna atmosfera.  Dla jeszcze większej ochłody dobrze sięgnąć po oryginalne czeskie piwo z nalewaka, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Restauracja to również dobre miejsce na imprezę. Nie każdy wie, że Cesky Film ma dodatkową, kameralną salę z odrębnym wejściem, w której można zorganizować przyjęcie (imieniny, urodziny, spotkanie firmowe, rocznicę, komunię, chrzciny).

Podobne posty

Już 18 maja 2012 roku o godzinie 20.20 w strefie Off Piotrkowska (ul. Piotrkowska 138/140) ...
23 maja House of Sushi (ul. Piotrkowska 89) zaprasza na warsztaty kaligrafii. To trochę alternatywny ...
W dniach 1-2 czerwca odbędzie się w Łodzi Festiwal Viva I'Italia. Warsztaty i sesje kulinarne, ...