Kawiarnia Honoratka fot. www.reymont.pl

W najbliższy czwartek (22 sierpnia) w klubie Wytwórnia, w ramach Letniej Akademii Jazzu, wyświetlony zostanie film Czarodzieje Honoratki – dokument poświęcony kultowej łódzkiej kawiarni.

Nieistniejąca już dziś kawiarnia Honoratka przez blisko trzy dekady (pomiędzy końcem lat 40. a połową lat 70.) działała przy ulicy Moniuszki pod adresem, w którym dziś ma siedzibę jeden z banków. Była miejscem spotkań artystyczno-towarzyskiej śmietanki związanej przede wszystkim z łódzką szkołą filmową. Można było tu napić się kawy w towarzystwie takich postaci jak Hoffman, Olbrychski, Zanussi, Kosiński, Munk czy Cybulski. Polański tutaj ponoć obmyślał szczegóły swoich najsłynniejszych filmów, a w wolnych chwilach uczył kolegów tańczyć cza-czę. Wielu z nich wspomina Honoratkę w filmie Leopolda Rene Nowaka pt. Czarodzieje Honoratki.

Dokument wyświetlony zostanie w czwartek 22 sierpnia o godzinie 17.00 w klubie Wytwórnia (ul. Łąkowa 29) w ramach Letniej Akademii Jazzu. Film nie jest niestety arcydziełem. Jego największą wartością są wypowiedzi wielu znakomitości świata kultury i sztuki, wśród których można wymienić takie osoby jak Janusz Gajos, Roman Polański, Ewa Wiśniewska, Daniel Olbrychski, Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz, Jerzy Skolimowski, Krzysztof Zanussi, Witold Sobociński czy Zbigniew Rybczyński. Całość jest dosyć topornie nakręcona i momentami wygląda na amatorską produkcję, jednak największym minusem filmu jest brak materiałów archiwalnych. Mimo wszystko warto film obejrzeć, bo opowiada o miejscu niezwykle ważnym w historii naszego miasta – nie tylko tej gastronomicznej. Czwartkowa projekcja będzie rzadką okazją aby zobaczyć film na dużym ekranie. Jeśli nie uda wam się na nią dotrzeć, Czarodziejów Honoratki oglądać można również na iplex.pl.

Podobne posty

Już 18 maja 2012 roku o godzinie 20.20 w strefie Off Piotrkowska (ul. Piotrkowska 138/140) ...
23 maja House of Sushi (ul. Piotrkowska 89) zaprasza na warsztaty kaligrafii. To trochę alternatywny ...
W dniach 1-2 czerwca odbędzie się w Łodzi Festiwal Viva I'Italia. Warsztaty i sesje kulinarne, ...