www.freeimages.com

Wyszukany wystrój, ekskluzywne menu, wysokie ceny, a może wszystko na raz – zastanawiamy się, jakie warunki powinna spełniać restauracja, aby nazwać ją elegancką.

Kiedyś było łatwiej. Na Jemy w Łodzi publikowałyśmy już fragment zarządzenia z 1963 roku, które określało, jak należy klasyfikować zakłady gastronomiczne. Jeśli więc meble były niestandardowe, dania podawane na półmiskach, zupy w wazach, a obsługa mogła się pochwalić tytułami starszego kelnera, wówczas mieliśmy do czynienia z restauracją kategorii S. A jak dziś dokonać tego podziału? Ostatnio na Facebooku rozgorzała dyskusja, o tym, że w Łodzi nie ma eleganckich lokali. Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy ustalić, co przez tę elegancję rozumiemy.

Zacznijmy od wystroju. Etykietę eleganckich z góry dostają aranżacje stylistycznie dopasowane do zabytkowych wnętrz. Ale co zrobić z nowoczesnym, ascetycznym designem i czy restauracja bez obrusów na stołach może być elegancka? Wiele pytań nasuwa się również przy porównaniu oferty kulinarnej. Jeśli przyrządzimy doskonały rosół i schabowego i pięknie podamy go na wysokiej jakości zastawie zastawie, czy nie może to być bardziej eleganckie od przegrzebków czy homarów? Rzadko spotykane, ekskluzywne składniki, oryginalne kompozycje smaków, estetyka na talerzu i niepowtarzalny smak – nie sądzę, aby restauracje uważane za eleganckie zawsze spełniały wszystkie te wymogi.

www.freeimages.com

Na koniec cena – niektórym ona w zupełności wystarcza, aby określić kategorię lokalu. Na tej podstawie na pewno wielu mieszkańców Warszawy czy Krakowa (nie mówiąc już o gościach z zagranicy) zawyrokowałoby, że w Łodzi nie ma eleganckich restauracji. Oczywiście, jeżeli szefowie kuchni sięgają po najwyższej jakości, wyselekcjonowane składniki, ceny dań muszą odzwierciedlać koszt ich przygotowania, ale nie muszą być od razu kwotami z kosmosu, czy cena może więc decydować o przynależności do ekskluzywnej grupy?

Teraz czas na wasze opinie. Czym dla was jest elegancka restauracja i który łódzki lokal spełnia wasze kryteria?

Podobne posty

Już 18 maja 2012 roku o godzinie 20.20 w strefie Off Piotrkowska (ul. Piotrkowska 138/140) ...
23 maja House of Sushi (ul. Piotrkowska 89) zaprasza na warsztaty kaligrafii. To trochę alternatywny ...
W dniach 1-2 czerwca odbędzie się w Łodzi Festiwal Viva I'Italia. Warsztaty i sesje kulinarne, ...