Czytaj, gotuj i wspieraj Jemy w Łodzi [PRZEPIS]
Wiemy, jak wielu z was kwarantannę spędza w kuchni – w końcu to świetny moment, by rozwinąć swoje kulinarne umiejętności. Przyjemność z gotowania możecie połączyć ze wspieraniem Jemy w Łodzi, kupując nasze książki kucharskie poświęcone łódzkiej kuchni.
Od początku działania Jemy w Łodzi, czyli od prawie 10 lat, interesujemy się kuchnią naszego regionu. Na początku naszej działalności nie był to popularny temat, a na rynku brakowało publikacji poświęconych łódzkim kulinariom – i tak zrodził się pomysł na książkę. W 2015 r. powstała Łódzka kuchnia czterech kultur, a dwa lata później Łódzka kuchnia regionalna. Te dwa pięknie wydane albumy to nasza duma, a kupując je nie tylko dowiecie się więcej o lokalnych przepisach, ale także wesprzecie nas i naszą działalność.
Pierwsza z książek, Łódzka kuchnia czterech kultur, zawiera 30 przepisów kuchni polskiej, żydowskiej, niemieckiej i rosyjskiej w nowoczesnym wydaniu. Klasyczne receptury sprzed ponad wieku zinterpretowali dla nas szefowie kuchni czterech łódzkich restauracji- Lokalu, Anatewki, Galicji i delight w andel’s Hotel Łódź. Niektóre z zamieszczonych w książce potraw są dobrze znane i chętnie gotowane do dziś (np. zalewajka czy prażoki), a inne, jak chociażby rosyjski razsolnik czy niemiecki wellfleisz, bardzo rzadko pojawiają się na łódzkich stołach.
Do napisania Łódzkiej Kuchni Regionalnej zainspirowały nas za to tradycyjne produkty regionu. Do książki trafiło blisko 30 przepisów, dla których bazą stało się 28 najbardziej charakterystycznych i najciekawszych potraw i składników z Listy Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju. Receptury stworzone zostały przez siedmiu utalentowanych szefów kuchni z restauracji Filharmonia Smaku, Galicja, Piwnica Łódzka, Quale Restaurant i Restauracja u Kretschmera z Łodzi oraz Lawendowe Termy z Uniejowa i Wzorcownia by W. Bober z Pabianic. Obydwie książki możecie zamówić w NASZYM SKLEPIE.
Na zachętę mamy dla was jeden z przepisów z Łódzkiej Kuchni Regionalnej: zupę ogórkową na domowym przecierze z knedlami z gęsiną według przepisu Sebastiana Spychały z Piwnicy Łódzkiej. Chociaż przecier ogórkowy, z którego powstaje zupa, jest łatwo dostępny w sklepach, to zachęcamy do przyrządzenia go samodzielnie w domu. Tradycyjnie warzywa najpierw kiszono, a następnie ścierano na tarce do jarzyn i wekowano. Jeśli jednak odwrócicie ten proces i zakisicie ogórki już starte, uzyskacie naprawę wyjątkową bazę do zupy, która smakuje zupełnie inaczej niż potrawa, jaką łodzianie doskonale znają ze swoich domów.
Zupa ogórkowa z knedlami z gęsiną – 4 porcje
Przecier ogórkowy:
1 kg gruntowych krótkich ogórków
20 g soli
3 ząbki czosnku
koper ogrodowy
Zupa ogórkowa:
2 uda z gęsi (ok. 700 g)
duża włoszczyzna
4 ziela angielskie
2 liście laurowe
400 g przecieru ogórkowego
sól i pieprz do smaku
koperek
Knedle z gęsiną:
gęsie uda z zupy
0,5 kg ziemniaków
1 jajko
150 g mąki
20 g masła
plastry wędzonego parzonego boczku do podania
Przygotuj przecier. Ogórki umyj i odetnij końcówki. Zetrzyj warzywa na tarce o grubych oczkach razem ze skórkami. Czosnek obierz i pokrój w cienkie plasterki. Dodaj do ogórków, zasyp wszystko solą, dokładnie wymieszaj i ugnieć w misce. Ostaw na dobę w chłodne miejsce. Następnie przełóż przecier do słoików, dodaj do każdego po gałązce kopru i mocno ugnieć, aby pozbyć się powietrza. Zakręć szczelnie słoiki i odstaw w chłodne miejsce do zakiszenia na przynajmniej kilka dni.
Przygotuj zupę. Włoszczyznę obierz i pokrój na mniejsze kawałki. Przełóż do dużego garnka razem z gęsimi udami, zalej wodą tak, aby dokładnie zakryła wszystkie składniki i wystawała 2 cm ponad ich powierzchnię i wszystko zagotuj. Dodaj ziele angielskie, liście laurowe, sól i pieprz i gotuj całość około 2 godzin na wolnym ogniu aż mięso będzie zupełnie miękkie i będzie łatwo odchodziło od kości.
Odcedź wywar do nowego garnka, gęsie uda odłóż do wystygnięcia. Do wywaru dodaj przecier ogórkowy i gotuj jeszcze przez około 10 minut. Na koniec dopraw do smaku solą i pieprzem i dodaj drobno posiekany koperek.
Przygotuj knedle. Ziemniaki obierz i ugotuj do miękkości w lekko osolonej wodzie, a następnie jeszcze ciepłe przeciśnij przez praskę na stolnicę lub blat oprószony mąką. Kiedy wystygną dodaj jajko i mąkę i zagniataj na gęstą masę, która nie będzie lepiła się do dłoni. W razie potrzeby dosyp więcej mąki.
Gęsie uda z zupy oczyść ze skóry, kości i chrząstek, a następnie zmiel mięso w maszynce. Dodaj masło, wymieszaj i dopraw całość do smaku solą i pieprzem.
Z ciasta na knedle uformuj wałek o średnicy około 7 cm. Odcinaj z niego plastry grubości około 5 mm i na każdym ułóż porcję farszu z gęsiny. Dokładnie zawiń ciasto formując z niego kulkę. Gotuj knedle w dużej ilości osolonej wody – będą gotowe, kiedy wypłyną na powierzchnię.
Do głębokich talerzy nalewaj porcje zupy ogórkowej. W każdym ułóż po 2 – 3 knedle i udekoruj całość wysmażonymi na chrupko plastrami boczku.
Przecier z czasem będzie zmieniał smak, podobnie jak świeżo zakiszone ogórki. Zupę możesz przyrządzić z niego już po 2 – 3 dniach, kiedy będzie jeszcze małosolny, ale będzie również świetnie smakowała z przecieru dwutygodniowego czy nawet miesięcznego.