Drodzy usługodawcy, a w szczególności restauratorzy! Chociaż nasza specjalizacja to teksty gastronomiczne, robimy co możemy by pomóc – dlatego przejrzałyśmy Internet w poszukiwaniu informacji o pomocy dla przedsiębiorców. Przed wami garstka informacji, które udało nam się znaleźć, i które mamy nadzieję rozpoczną dyskusję o realnej pomocy.

Nie ma wątpliwości, że epidemia koronawirusa wpłynie na polską gospodarkę. W obliczu zagrożenia brakiem płynności finansowej, niektóre instytucje zdecydowały się na ułatwienia dla przedsiębiorców, w tym restauratorów i innych usługodawców. Robimy co możemy, by pomagać wam na różne sposoby, a jednym z nich jest poniższy tekst zawierający podstawowe informacje o wsparciu od instytucji. Jak wiecie, naszą specjalizacją jest gastronomia, ale mamy nadzieję, że ten artykuł zacznie potrzebną dyskusję o realnej pomocy dla przedsiębiorców.

fot. Unsplash

Przy każdej informacji znajdziecie hiperłącze do jej źródła. Przypominamy, że sytuacja wciąż dynamicznie się zmienia, dlatego zachęcamy was do śledzenia wiadomości gospodarczych oraz komunikatów Urzędu Miasta w Łodzi. Najbardziej zachęcamy was jednak do dzielenia się swoimi doświadczeniami. Macie swój głos w tej sprawie, a może składaliście już podanie o udzielenie pomocy? Piszcie w komentarzach. Zawarte w tym tekście fakty to jedynie początek, więc jeśli wiecie coś więcej, koniecznie dajcie znać.

Wiemy, że ta trudna sytuacja dotknęła wielu z was, dlatego mamy prośbę: bądźmy dla siebie wyrozumiali w tych niepewnych czasach. Pomoc od ZUS, czy banku to jedno, ale zwykła ludzka życzliwość dla swoich kontrahentów czy dostawców ma także duże znaczenie. Jeśli macie możliwość (podkreślamy słowo jeśli!) pomyślcie, jak sami możecie wspomóc biznesy, z którymi na co dzień współpracujecie. Przechodząc już do sedna – zarówno ZUS, Urząd Skarbowy, jak i banki zdecydowały się na wprowadzenie ułatwień dla przedsiębiorców dotkniętych epidemią. Właściciele biznesów mogą więc liczyć na odłożenie spłaty, a nawet jej anulowanie.

fot. Unsplash

ZUS ma rozwiązanie dla wszystkich, którzy z powodu epidemii koronawirusa mają problemy, by zapłacić bieżące składki lub należności wynikające z zawartej już z ZUS umowy o rozłożenie zadłużenia na raty (bądź odroczenie terminu płatności). Przedsiębiorcy mają możliwość skorzystać z uproszczonych form pomocy w dwóch wariantach: odroczenia terminu płatności składek o 3 miesiące, lub zawieszenie na 3 miesiące realizacji umowy zawartej z ZUS, w której termin płatności rat bądź składek wyznaczono w okresie od marca do maja 2020 r. – i tym samym wydłużenia o 3 miesiące terminu realizacji zawartej umowy. Więcej informacji na ten temat tutaj.

Ponadto, przedsiębiorcy podlegającemu ubezpieczeniu chorobowemu, który w związku z zagrożeniem wirusem SARS-CoV-2 i rozprzestrzenianiem się choroby COVID-19 nie może wykonywać działalności gospodarczej, otrzymają zasiłek chorobowy z ZUS. Wypłacony zostanie on pod warunkiem, że decyzją inspektora sanitarnego ubezpieczony zostanie poddany kwarantannie lub izolacji, a także jeśli lekarz uzna za koniecznie wystawienie zwolnienia lekarskiego podczas hospitalizacji, izolacji lub kwarantanny. Więcej na ten temat tutaj.

Urząd Skarbowy udostępnił 3 różne rozwiązania. Warto zaznaczyć, że wszystkie z nich są uznaniowe, czyli to urząd decyduje, czy przyzna prawo takiej formy pomocy. Pierwsza opcja, to rozłożenie na raty należności: całego podatku, zaległości podatkowych, lub odsetek od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek. Kwota podzielona zostanie na co najmniej dwie części, a dla spłat zostanie ustalony nowy termin płatności. Więcej informacji na ten temat tutaj.

Druga opcja, to odroczenie terminu zapłaty wszelkich należności. Ważne: wniosek o odroczenie terminu zapłaty podatku, należy złożyć przed upływem tego terminu. Jeśli złożysz wniosek po tym terminie, to powstanie tzw. zaległość podatkowa i w takim przypadku – oprócz zaległości – zapłacisz też odsetki za zwłokę. Więcej informacji tutaj.

Ostatnia dostępna opcja to złożenie wniosku o całkowite umorzenie zaległości podatkowej, czyli zwolnienie z obowiązku zapłaty zaległych opłat. Należą do nich: podatek, odsetki za zwłokę oraz opłata prolongacyjna, która ustalana jest przy odroczeniu terminu zapłaty lub rozłożeniu na raty podatku lub zaległości podatkowej. Jeśli otrzymasz umorzenie całej zaległości, odsetki także zostaną umorzone. W przypadku, gdy wystąpisz o częściowe umorzenie zaległości, to odsetki za zwłokę urząd umorzy ci w odpowiedniej proporcji. Zajrzyj tu po więcej info.

Na pomoc przedsiębiorcom gotowe są także banki. Związek Banków Polskich zapowiedział już, że wszystkie placówki mogą odroczyć lub zawiesić spłaty rat kapitałowych lub kapitałowo-odestkowych na okres 3 miesięcy. W ten sposób, termin spłaty kredytu zostanie automatycznie wydłużony o ten okres czasu, a ułatwienia dotyczyć będą zarówno kredytów dla przedsiębiorców, jak i tych mieszkaniowych oraz dla klientów indywidualnych. Dodatkowo, banki nie będą pobierać opłat lub prowizji za przyjęcie i rozpatrzenie wniosków dotyczących zawieszenia spłat rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych. Wnioski o odroczenie lub zawieszenie będzie można składać elektronicznie i telefonicznie i to w sposób odformalizowany (czyli bez konieczności składania dodatkowych dokumentów i zaświadczeń). Specjalny komunikat wystosował już mBank, który umożliwia każdemu klientowi indywidualnemu oraz małym i średnim firmom odłożenie spłaty raty kapitałowej kredytu aż do pół roku. Ulga dotyczy wszystkich kredytów spłacanych w ratach, między innymi gotówkowych, hipotecznych czy firmowych. Więcej informacji tutaj. Dziś weszła za to w życie ustawa Rady Polityki Pieniężnej obniżająca stopy procentowe kredytów. To pierwsza zmiana od marca 2015 r.

Od kilku dni głośno jest o pakiecie osłonowym, planowanym przez rząd. Jest to zestaw propozycji zmian w prawie, które mają pomóc wszystkim przedsiębiorcom, którzy odczuwają negatywne skutki związane z epidemią. Najważniejsze ułatwienia mają dotyczyć m.in.: ulg w należnościach finansowych (w tym podatków i składek ZUS), poprawy płynności finansowej firm (w tym wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów), a także ochrony i wsparcia rynku pracy. Po więcej informacji na temat planowanego schematu pomocy zajrzyjcie tutaj.

Podobne posty

Już 18 maja 2012 roku o godzinie 20.20 w strefie Off Piotrkowska (ul. Piotrkowska 138/140) ...
23 maja House of Sushi (ul. Piotrkowska 89) zaprasza na warsztaty kaligrafii. To trochę alternatywny ...
W dniach 1-2 czerwca odbędzie się w Łodzi Festiwal Viva I'Italia. Warsztaty i sesje kulinarne, ...