Ramen Festival trwa tylko 10 dni, ale ochotę na to danie mamy przez cały rok! Dlatego wspólnie ze sklepem Azjanatalerzu.pl – partnerem wydarzenia, przygotowałyśmy dla Was sprawdzony przepis na przepyszny domowy ramen. Podpowiadamy też, jak go zweganizować!

Domowy ramen
Domowy ramen

Wszystkie azjatyckie składniki niezbędne do przygotowania naszego ramenu znajdziecie w specjalnej paczce ze sklepu Azjanatalerzu.pl – możecie zamówić ją na stronie www.azjanatalerzu.pl albo w naszym sklepie. Możecie też zgarnąć ją w naszym festiwalowym konkursie. Więcej o ramenie dowiecie się z tekstu na naszej stronie.

Tori Shoyu Ramen (ramen kurczakowy na tare z sosem sojowym)

Dashi („wywar” umami):
1,5 l wody
3 grzyby shitake
1 kawałek kombu (ok. 10 x 10 cm)

Shoyu Tare (baza smaku na sosie sojowym):
150 ml sosu sojowego
1 łyżka kastuobushi
1 kawałek kombu (ok. 3 x 3 cm) pocięty na mniejsze kawałki
1 łyżka mirin
1 biała część dymki
1/4 łyżeczki cukru

Wywar drobiowy:
2 korpusy kurczaka (porcje rosołowe)
3 skrzydełka kurczaka
4 kurze łapki (opcjonalnie – można dać więcej skrzydełek)
Dashi (przygotowane wcześniej)

Olej aromatyczny:
Kurzy tłuszcz zebrany z wywaru drobiowego, smalec lub bezsmakowy olej roślinny ok. 1,2 szklanki
1 duży ząbek czosnku rozgnieciony
2 małe plasterki imbiru
1 dymka – biała i zielona część pocięte na kilkucentymetrowe kawałki

Dodatki:
Makaron ramen
Boczek chashu (przepis poniżej)
Jajko ajitama (przepis poniżej)
Smażone cebulki i czosnek z oleju aromatycznego
Dymka – zielona część

Przygotowanie:
Dashi:
kombu i grzyby shitake zalej wodą i zostaw na kilka godzin, a najlepiej na cała noc. Następnie wlej wszystko do garnka, ustaw na lekkim ogniu i powoli podgrzewaj nie dopuszczając do zagotowania. Kiedy zobaczysz pierwsze bąbelki, wyłącz ogień, wyjmij grzyby i kombu i odstaw.

Shoyu tare: zalej kombu i katsuobushi sosem sojowym i zostaw na kilka godzina, a najlepiej na całą noc. Następnego dnia przelej całość do garnka, dodaj mirin, dymkę i cukier. Całość doprowadź do lekkiego wrzenia i gotuj przez minutę. Zdejmij z ognia, odcedź i odstaw.

Wywar drobiowy: zagotuj wodę w dużym garnku. Korpusy, skrzydełka i łapki włóż do wrzątku i gotuj kilka minut. Odcedź, umyj obgotowane mięso pod bieżącą wodą ze wszystkich nieczystości i przełóż do czystego garnka. Zalej dashi i uzupełnij wodą – płynu powinno być 1,5 – 2 razy więcej niż kurczaka (np. na 1 kg mięsa potrzebujemy 2 litry płynu). Całość gotuj na lekkim ogniu przez co najmniej 2 godziny – wywar jest idealny, kiedy kawałki kurczaka zaczynają się rozpadać. Możesz też ugotować wywar w szybkowarze (garnku ciśnieniowym) przez 30 minut. Po tym czasie odcedź wywar i zbierz tłuszcz z powierzchni do osobnego pojemnika.

Olej aromatyczny: Wlej kurzy olej (lub inny tłuszcz) do niewielkiego rondelka, dodaj czosnek, imbir i dymkę i powoli podgrzewaj aż olej zacznie lekko bulgotać. Gotuj na wolnym ogniu aż przyprawy zaczną się złocić. Zdejmij z ognia i odcedź zachowując i olej i przyprawy. Czosnek, imbir i dymkę drobno posiekaj i przełóż na małą patelnię z łyżką oleju roślinnego. Smaż aż całość dokładnie zbrązowieje (na granicy przypalenia). Zdejmij z ognia i odstaw.

Składanie ramenu:
Miskę zalej wrzątkiem żeby ją podgrzać. Wylej wodę, a do miski wlej 30 ml shoyu tare (2 łyżki), 20 ml oleju aromatycznego (1 łyżka i 1 łyżeczka) oraz 300 ml wywaru z kurczaka (1 i 1/4 szklanki). Włóż świeżo ugotowany makaron, a na całości ułóż dodatki: 2 – 3 plastry boczku chashu, pół jajka ajitsuke, łyżkę wysmażonych przypraw z oleju i świeżą, posiekaną dymkę. Gotowe!

Boczek chashu:
0,5 kg surowego boczku bez skóry (może być inny, tłusty rodzaj wieprzowiny, np. karkówka)
200 ml wody (niepełna szklanka)
100 ml sosu sojowego (niecałe pół szklanki)
60 ml mirinu (4 łyżki)
1 czubata łyżka brązowego cukru
2 ząbki czosnku, obrane i rozgniecione

Włóż mięso do garnka i dodaj wodę, sos sojowy, mirin, cukier i czosnek. Zagotuj całość i gotuj na wolnym ogniu przez ok. 1,5 godziny obracając w trakcie, aby każda część mięsa gotowała się w sosie. Gotowe mięso powinno być miękkie, ale nie powinno się rozpadać. Wyjmij mięso z garnka (zachowaj zalewę!), przełóż do żaroodpornego naczynia i włóż do piekarnika nagrzanego do 220 – 230 stopni. Piecz przez ok. 10 minut aż mięso się zrumieni. Odstaw do wystygnięcia (najlepiej na noc do lodówki).

Jajka ajitsuke/ajitama: nakłuj skorupkę jajek igłą żeby uniknąć pęknięcia podczas gotowania. W garnku zagotuj wodę i ostrożnie włóż jajka do wrzątku. Gotuj przez 6 minut na pełnym ogniu, jeśli jajka były w temperaturze pokojowej lub przez 7 minut, jeśli jajka były prosto z lodówki. Wyjmij z garnka i przełóż do miski z wodą z lodem, aby zatrzymać proces gotowania. Kiedy jajka wystygną obierz je i przełóż do zamykanego pojemnika. Zalej jajka gorącą zalewą, w której gotowało się mięso. Zamknij pojemnik i odstaw jajka na przynajmniej kilka godzin (nawet do dwóch dni).

WERSJA WEGAŃSKA

Wolicie wersję roślinną? Żaden problem! Aby zweganizować powyższy przepis wystarczy zmienić w im kilka elementów:

Tare: zamiast płatków katsuobushi użyjcie 1 suszonego grzybka shiitake

Wywar przygotujcie na bazie:
1 głąb z białej kapusty lub 3 duże liście
5 cm kawałek białej rzepy lub kilka rzodkiewek
1 średni ziemniak
1/2 cebuli z łupiną
1/4 marchewki
Całość zalejcie wodą tak, aby przykryła wszystkie składniki i gotujcie ok. 1 godziny na bardzo wolnym ogniu – ważne żeby warzywa się nie rozpadły.

Zamiast boczku chashu użyjcie tofu – zostawcie je w zalewie według powyższego przepisu na kilka godzin, a następnie pieczcie przez kilka minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni albo usmażcie na patelni.

Zamiast marynowanego jajka użyjcie grubych plastrów pomidora – ułóżcie je na blasze piekarnika, skropcie tą samą zalewą i pieczcie kilka minut w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni aż lekko się przypieką.

Ramen powstał jako miks przepisów z kanału Way of Ramen i książki Ramen_Lorda, które serdecznie polecam każdemu ramenoholikowi.

Podobne posty

Już 18 maja 2012 roku o godzinie 20.20 w strefie Off Piotrkowska (ul. Piotrkowska 138/140) ...
23 maja House of Sushi (ul. Piotrkowska 89) zaprasza na warsztaty kaligrafii. To trochę alternatywny ...
W dniach 1-2 czerwca odbędzie się w Łodzi Festiwal Viva I'Italia. Warsztaty i sesje kulinarne, ...