Zalewajka w Fatamorganie

Zalewajka – łódzka zupa legenda! Jako najwspanialsza ze wszystkich, bo nasza lokalna, zdecydowanie zasługuje na swoje święto i należną jej chwałę. Dlatego z radością ogłaszamy, że w marcu inaugurujemy akcję DUMNI Z ZALEWAJKI! 

Nie jesteśmy pewne, kto jako pierwszy ugotował gar ziemniaków, zalał je żytnim zakwasem i podał swojej rodzinie na obiad – wiemy tylko, że stało się to jakieś 150 lat temu i że za tym genialnym pomysłem stoi zapewne zaradna gospodyni domowa. Od tamtego czasu jedzą ją kolejne pokolenia łodzian. Zalewajka inspiruje szefów kuchni i jest jedyną słuszną odpowiedzią na pytanie „Jaką zupę ugotować na obiad?”. Dlatego właśnie jako zupa najwspanialsza ze wszystkich, bo łódzka, zdecydowanie zasługuje na swoje święto.

Tak powstał pomysł, by zorganizować akcję DUMNI Z ZALEWAJKI! Wspólnie z Łódzkim Centrum Wydarzeń oraz znanymi wam restauracjami zaprezentujemy różne oblicza tej zupy, a do tego podpowiemy, gdzie ją zjeść i jak ugotować. Najważniejsza część przedsięwzięcia to stworzenie Łódzkiego Szlaku Zalewajki – trasy obejmującej około 30 miejsc z Łodzi i okolic, serwujących zupę w swoim własnym wydaniu. Dedykujemy mu specjalną zakładkę na naszej stronie internetowej, gdzie znajdziecie galerię zdjęć oraz mapę ze szczegółowymi opisami zalewajek. Lokale, będące częścią szlaku, bez problemu znajdziecie też w „realu” – każda restauracja oznaczona jest specjalną naklejką z grafiką autorstwa Igora Jankowskiego ze studia Zostaw to nam. Igor robi super projekty, a do tego działa gastronomicznie jako współtwórca portalu Łódź Smakuje, dlatego bardzo cieszymy się, że dołożył swoją cegiełkę do tego projektu. Jego kolorowa, wesoła interpretacja łódzkiej zalewajki, będąca podstawą identyfikacji wydarzenia to najlepszy dowód, że ta zupa łączy tradycję i nowoczesność. I to będziemy podkreślać cały czas!

Szlak zalewajki dostępny jest przez cały rok, a w marcu dodatkowo organizujemy wydarzenia mające promować naszą ukochaną zupę. Przygotowujemy autorskie przepisy z łódzkimi szefami kuchni, organizujemy konkursy czy przygotowujemy zalewajkowe gadżety.

Dla tych z was, którzy dla zalewajki mają specjalne miejsce w sercu, mamy dobrą wiadomość. Cudowne grafiki Igora z łódzkim akcentem w postaci jednorożca możecie zakupić w formie plakatów do kuchni, salonu, czy sypialni. Dwa różne rozmiary, 30×40 cm oraz 50×70 cm dostępne są już w naszym sklepie, a 20% ze sprzedaży każdej sztuki trafia do Banku Żywności w Łodzi!

Szczegóły aktualnej akcji, zdjęcia zup, a także fotki z „zaplecza” zobaczycie na naszym wydarzeniu na Facebooku – link tutaj. Bądźmy razem dumni z zalewajki!

Podobne posty

Już 18 maja 2012 roku o godzinie 20.20 w strefie Off Piotrkowska (ul. Piotrkowska 138/140) ...
23 maja House of Sushi (ul. Piotrkowska 89) zaprasza na warsztaty kaligrafii. To trochę alternatywny ...
W dniach 1-2 czerwca odbędzie się w Łodzi Festiwal Viva I'Italia. Warsztaty i sesje kulinarne, ...