Chociaż w naszym mieście króluje akcja #zostańwdomu, dzieje się tu bardzo dużo! Zebrałyśmy najciekawsze naszym zdaniem inicjatywy z ostatnich dni – zarówno te dla rozrywki, jak i do pomocy.

Łódź empatią stoi! Przekonujemy się o tym na co dzień, koordynując akcję #nadchodząposiłki, czyli dostawy posiłków od łódzkich restauracji dla szpitali i pracowników służb mundurowych. Łodzianie mimo izolacji i kwarantanny wciąż działają, wspierają i pomagają – a w tym tekście zebrałyśmy różne inicjatywy, które są tego najlepszym dowodem. Zaczynamy!

three person pointing the silver laptop computer
fot. Unsplash

Kuchenne wskazówki

W co najczęściej zaopatrywali się Polacy podczas przedkwarantannowych zakupów? Według danych firmy Nielsen, w tygodniu od 24 lutego do 1 marca 2020 roku zdecydowanie wzrosła sprzedaż produktów suchych i sypkich: makaronu o 65%, mąki – o 84%, a ryżu o 95%. Jednak zakupy to jedno, a wykonanie pełnowartościowego posiłku to drugie! Jeśli wasze szafki są pełne, ale brakuje pomysłu na obiad, koniecznie zajrzyjcie na profil restauracji Affogato. Pod tym postem ich kucharze podrzucają ciekawe przepisy w odpowiedzi na komentarze z opisaną zawartością lodówek. Pojawiły się już receptury na ciasta, zapiekanki warzywne, makarony i śledzie – a od was zależy, co jeszcze jakie jeszcze sekrety zdradzi ekipa jednej z najlepszych restauracji w naszym mieście!

Słodka przerwa

Wiecie, czego naprawdę mi brakuje podczas tej kwarantanny? Siedzenia z laptopem w kawiarni, z filiżanką kawy i kawałkiem dobrego ciasta. Chociaż udało mi się zrobić zapas drożdży i upieczenie czegoś słodkiego nie byłoby dużym problemem, to jednak… czegoś wciąż brakuje! Na szczęście, z pomocą przychodzi Asia Banad z bloga Posypane  – a konkretnie jej nowy podcast zatytułowany „Niech jedzą ciastka!” (dostępny na Spotify i Apple Podcasts). W około półgodzinnych odcinkach Asia porusza słodką tematykę wypieków, opowiada historie kulinarne i ciekawostki, zachwyca się i zgrzyta zębami. Jednym słowem, sprawia że zapominam o troskach! Bonusowo do każdego odcinka dorzuca dedykowany przepis na stronę posypane.com.pl – a kto jak kto, Asia na słodkościach naprawdę się zna, więc zdecydowanie można jej zaufać. To co, pieczemy?

pierwszy odcinek podcasta

Vouchery na lepszą przyszłość

To, że lokale gastronomiczne znalazły się w trudnej sytuacji, wiemy wszyscy. Na szczęście, wciąż dochodzą nas słuchy o nowych inicjatywach pomocy dla wszystkich usługodawców, a w szczególności restauratorów. Jedną z nich jest strona lunchnext.com, która pozwala na sprzedaż cyfrowych voucherów. Jak to działa? Po rejestracji lokalu, tworzy się voucher na dowolną kwotę, o wybranej wartości i z dogodnym terminem ważności. Strona nie jest pośrednikiem płatności, nie pobiera także prowizji. Pieniądze z zakupu voucherów trafiają bezpośrednio na konta restauratorów, a kupujący dostają na maila kod. Gdy świat wróci do normy, a restauracje z powrotem się otworzą, goście będą mogli zrealizować voucher podając kod podczas wizyty. Brzmi prosto! Na stronie nie ma jeszcze zbyt wielu lokali, ale zdecydowanie warto ją śledzić – może już wkrótce pojawi się tam twoja ulubiona restauracja, której bardziej niż cokolwiek innego przyda się finansowe wsparcie?

screen z lunchnext.com

#GastroChallenge

Jak zaangażować internetową społeczność do pomocy? Przyda się nie tylko dobry hashtag, ale również wsparcie znanych osobowości! Te dwie rzeczy zdecydowanie ma nowa akcja Fundacji Normalne Miasto Fenomen, która obok akcji #RatujmyŁódzkieRestauracje, rozpoczęła też viralową zabawę, która złagodzi skutki epidemii – #GastroChallenge. Nominowane osoby mają 2 dni na to, aby zamówić jedzenie z łódzkiej gastronomii, a następnie na swój profil w social media wstawić zdjęcie lub film z zamówieniem. Wszystko należy opatrzeć stosownymi tagami: #RatujmyŁódzkieRestauracje oraz #GastroChallenge. Każdy, kto wykona zadanie może nominować kolejne 2-3 osoby. Do tej pory w wyzwaniu wzięli udział dziennikarze, politycy, influencerzy, a nawet nasza Pani Prezydent Hanna Zdanowska, która zdecydowała się zamówić pizzę. W akcji uczestniczymy także my i teraz nominujemy was wszystkich! Do zamawiania, gotowi, start!

Szlachetna zrzutka

Jak wiecie, los łódzkich restauracji jest nam niezwykle bliski – dlatego ogromna hojność restauratorów oraz ich chęć pomocy potrzebującym codziennie nas wzruszają. Chociaż sami znaleźli się w trudnej sytuacji, wiele z nich aktywnie wspiera naszą akcję #nadchodząposiłki. Większość lokali, które zdecydowały się na pomoc szpitalom i służbom mundurowym posiłki przygotowuje z własnych funduszy. Wśród nich jest także niewielkie Bistro Alf, które przez cały zeszły tydzień dostarczyło 104 ciepłe obiady do Szpitala Jonschera – ale ich fundusze powoli się wyczerpują. Bar właśnie ruszył ze zrzutką na pokrycie kosztów przygotowania posiłków, bez żadnego zarobku własnego i bardzo liczą na waszą pomoc. Za docelowe 20 000 zł uda im się przygotować ponad 1600 dań – a to ogromna pomoc dla wszystkich pracowników szpitala. Link do zrzutki znajdziecie tutaj.

Podobne posty

Już 18 maja 2012 roku o godzinie 20.20 w strefie Off Piotrkowska (ul. Piotrkowska 138/140) ...
23 maja House of Sushi (ul. Piotrkowska 89) zaprasza na warsztaty kaligrafii. To trochę alternatywny ...
W dniach 1-2 czerwca odbędzie się w Łodzi Festiwal Viva I'Italia. Warsztaty i sesje kulinarne, ...