Gdzie w Łodzi kupować zdrową żywność?

W Łodzi powstaje coraz więcej ciekawych inicjatyw skierowanych do osób zainteresowanych zdrową żywnością. Jeśli dbacie o to, co znajduje się na waszym talerzu, koniecznie sprawdźcie listę miejsc i instytucji, które pomogą wam dotrzeć do lokalnych producentów zdrowej żywności.

Łódzka Kooperatywa Spożywcza

Łódzka Kooperatywa Spożywcza

Kooperatywa Spożywcza to chyba najfajniejsza i najciekawsza inicjatywa społeczna skupiona wokół jedzenia. Najkrócej mówiąc jest to grupa zakupowa. Tym co ją wyróżnia jest fakt, że działa jako nieformalna, niedochodowa i niezależna spółdzielnia łącząca ludzi z najróżniejszych środowisk. Współpracują oni ze sobą w celu kupowania zdrowych, świeżych i ekologicznych warzyw i owoców (a także innych produktów spożywczych) od lokalnych dostawców. Przedstawiciele Kooperatywy nawiązują bezpośrednie kontakty w rolnikami i producentami żywności i kupują od nich produkty dla członków spółdzielni. Dzięki temu mają dostęp do żywności najwyższej jakości i w bardzo atrakcyjnych cenach. Do Kooperatywy dołączyć może każdy. Zamówienia składa się przez Internet, zakupy robione są w czwartki i tego samego dnia można je odebrać z siedziby Kooperatywy. Idea jest jednak taka, że każdy wnosi coś od siebie – można pomagać na różne sposoby, a o wszystkich dowiecie się podczas spotkań grupy. Więcej na temat działalność łódzkiej Kooperatywy Spożywczej przeczytacie na jej stronie.

Eko Targ

Eko Targ fot. Marta Rawecka

Tę imprezę znają (a przynajmniej powinni znać) chyba wszyscy miłośnicy zdrowego, lokalnego jedzenia. Eko Targ zagościł na terenie OFF Piotrkowska blisko trzy lata temu i od tamtej pory odbywa się w każdą sobotę. Na rozrastającym się prawie z każdą edycję targowisku spotkać można sprzedawców oferujących domowe, regionalne i organiczne produkty. Kupicie tu sezonowe warzywa i owoce, zioła, oliwki, nabiał, domowe przetwory, pieczywo, słodycze, a także specjały kuchni włoskiej, greckiej, bułgarskiej i wielu innych. Swoje stoiska mają tu zarówno rolnicy, producenci i firmy jak i blogerzy i aktywiści kulinarni dzielący się z klientami swoimi domowymi wyrobami.

Jarmark Staropolski w M1

Jarmark Staropolski w CH M1

W każdy drugi i czwarty weekend miesiąca warto wybrać się do Centrum Handlowego M1 przy ulicy Brzezińskiej na Jarmark Staropolski. Znajdziecie tam stoiska lokalnych producentów żywności oferujących wędliny, miody, tradycyjnie wypiekane chleby, sękacze, ciasta i ciasteczka, wyroby garmażeryjne, pasztety, makarony i ryby. Są sery, wiejskie jaja, masło, naturalne soki, nalewki i mnóstwo przetworów z owoców i warzyw. Dla mnie to jednak przede wszystkim miejsce, w którym dostać można rzadko spotykane warzywa, jak topinambur i genialne kiszonki.

Podobny jarmark odbywa się mniej regularnie w centrum handlowym Tulipan przy Piłsudskiego. Impreza jest mniejsza, ale warto wybrać się na nią w poszukiwaniu stoiska z produktami z Azerbejdżanu, które są genialne.

Fit Bazar na Piotrkowskiej 217

Fit Bazar na Piotrkowskiej 217

Fit Bazar to cykliczny festiwal promujący zdrowy tryb życia i ekologię w różnym wydaniu organizowany na terenie podwórka Piotrkowska 217. Za nami już dwie edycje tego wydarzenia, a najbliższa odbędzie się w weekend 12 – 13 marca. Impreza składa się z kilku różnych stref tematycznych, z których każda poświęcona jest ekologii w innym aspekcie życia. Amatorów zdrowej żywności zainteresują z pewnością dwie strefy – Fit Gastro i Fit Targ. W pierwszej spotkacie stoiska restauracji i food trucki z całej Polski, które specjalnie na tę okazję przygotują zdrowe dania reprezentujące kuchnie całego świata. Główną ideą jest menu stworzone z pełnowartościowych produktów. W strefie Fit Targ zaprezentują się producenci zdrowej żywności i kosmetyków. Więcej o imprezie przeczytacie u nas już wkrótce.

Lokalny Rolnik

Lokalny Rolnik

Lokalny Rolnik to internetowy portal zrzeszający lokalne grupy zakupowe. Grupę można stworzyć samemu lub dołączyć do już istniejącej, o ile działa w naszej okolicy. Członkowie grup robią zakupy zdrowej, ekologicznej i lokalnej żywności bezpośrednio od wytwórców i dostawców oferujących swoje usługi za pośrednictwem serwisu. Gwarantuje to niższe ceny i dostęp do produktów, które czasem ciężko znaleźć w sklepach czy marketach. Do inicjatywy cały czas dołączają kolejni producenci żywności, a w ich ofercie znajduje się wszystko, począwszy od warzyw i owoców, poprzez mięso i ryby, sery i nabiał, aż po gotowe dania i przetwory od lokalnych wytwórców. Więcej informacji o łódzkich grupach zakupowych znajdziecie tutaj.

Podobne posty

Już 18 maja 2012 roku o godzinie 20.20 w strefie Off Piotrkowska (ul. Piotrkowska 138/140) ...
23 maja House of Sushi (ul. Piotrkowska 89) zaprasza na warsztaty kaligrafii. To trochę alternatywny ...
W dniach 1-2 czerwca odbędzie się w Łodzi Festiwal Viva I'Italia. Warsztaty i sesje kulinarne, ...