Jemy w Łodzi FOOD FEST - wydarzenia towarzyszące
Degustacje, gastro wycieczki, warsztaty serowarskie, słodkie pożegnanie lata czy spotkanie Klubu Kolacyjnego z łódzką kuchnią w roli głównej. We wrześniowym kalendarzu JwŁ nie ma miejsca na nudę!
Nasz największy kulinarny festiwal startuje 15. września i potrwa 10 dni. W tym roku razem z Łódzkim Centrum Wydarzeń, firmą Rossmann, Bidfood Farutex i Fuzją zaprosimy was na dania inspirowane łódzką kuchnią czterech kultur, a będzie ich ponad 20.
Oprócz festiwalowych specjałów zaserwujemy wam ekstra wydarzenia towarzyszące, więc lepiej dobrze rozplanujcie sobie ten gastro-tour. Żeby ułatwić wam to zadanie, już dziś zdradzimy jakich atrakcji możecie się spodziewać. Wyciągajcie kalendarze i kupujcie bilety, bo rozchodzą się jak świeże bułeczki!
Pierwsze wydarzenie odbędzie się w dniu rozpoczęcia festiwalu, w piątek 15. września. Zaprosimy was wtedy do Alembika. Jest to miejsce kojarzone z whisky, ale znają się tu również na innych alkoholach i koktajlach. Tym razem pokażą wam wyjątkowe, jakościowe trunki, które produkuje się w Polsce. Wódki, nalewki, okowity i polski gin – taki repertuar na wieczór przygotowali dla was Krystian Jaronicki, właściciel destylarni Silesia Distillery i Marcin Młodożeniec z portalu 40procent.pl, którzy poprowadzą całe spotkanie.
Natomiast w poniedziałek 18. września poprowadzi nas Justyna Tomaszewska – łódzka przewodniczka, która o naszym mieście wie (prawie) wszystko. W których kamienicach kryły się najbardziej znane łódzkie restauracje, gdzie można było kupić cukry deserowe, a dokąd chodziło się na ostrygi i homary? Tego wszystkiego dowiecie się na naszym czterokulturowym kulinarnym spacerze po Piotrkowskiej. Naszą wycieczkę zakończymy wspólnym posiłkiem w restauracji Komediowa, gdzie Szef kuchni Arkadiusz Dranicki przygotuje dla nas specjalne łódzkie danie.
Wśród wszystkich wydarzeń festiwalowych nie zapominamy też o ludziach z branży. Specjalnie dla nas łódzcy specjaliści od księgowości, kadr, prawa i podatków – Grupa Uni-Lex przygotowała dedykowane szkolenie, na którym poruszą tematy związane m.in. z prowadzeniem polityki kadrowej w restauracji, bezpieczeństwie danych, podatkach czy księgowości. Co ważne, to wy sami zadecydujecie o tematyce spotkania! Czekamy na pytania od ludzi z branży – na wszystkie odpowiemy podczas szkolenia, które odbędzie się we wtorek 19. września w nowym koncepcie biznesowym – CitySpace Fuzja. Przestrzeń ta zlokalizowana jest w murach dawnych zakładów włókienniczych Karola Scheiblera.
Do Fuzji wrócimy znów 22. września, tym razem pracę odłożymy na bok, a zajmiemy się tym co najprzyjemniejsze – czyli wino, jedzenie i muzyka. Niepowtarzalne wnętrze zabytkowej kotłowni w Fuzji rozjaśnią subtelne świece i girlandy, goście zaś powrócą na chwilę do wakacyjnego klimatu. Tego wieczoru tematem win zajmie się ekipa Muchy w kieliszku, a spotkanie poprowadzi dobrze nam znany Przemysław Tumiłowicz. To będzie niezobowiązujący wieczór przy winie, z przyjaciółmi, rozmowami i muzyką na żywo. Nie jesteście znawcami win? Nic nie szkodzi, to spotkanie idealne na początek winnej przygody.
Sobota 23. września zaowocuje aż dwoma wyjątkowymi wydarzeniami. Skoro przy owocach jesteśmy zaczniemy od winogron i tego co z nich najlepsze – wina! Zabierzemy was na wycieczkę do malowniczej winnicy domu Jantoń położonej zaledwie 20 km od Łodzi (transport też ogarniemy!). Zobaczymy winnicę, posłuchamy o historii jej powstania i produkcji wina i oczywiście spróbujemy tutejszych win. Wszystko zaczęło się tu od rodzinnego hobby, dziś możemy spróbować ich win nagradzanych na licznych konkursach w Polsce i za granicą. Na tym nie koniec – zwiedzimy również rodzinną kolekcję powozów – największą w Polsce!
Tego samego dnia razem z MILKiem i Asią Banad zaprosimy was na słodkie pożegnanie lata – a jak wiecie, ta ekipa potrafi w słodkie! Będą lodowe desery inspirowane tradycyjnymi słodkościami kuchni polskiej, żydowskiej i niemieckiej. Dodatkowo w czasie pop-up pojawi się specjalny smak lodów włoskich inspirowanych ukraińską chałwą na domowej paście sezamowej i karmelu. Start od 12.00 do wyczerpania słodkich zapasów!
Idealna niedziela by nie istniała, gdyby nie nasze spotkanie w Przystanku Czekaj. 24 września spotkamy się w sielskim klimacie miejsca stworzonego przez Kasię i Igora Jankowskich (m.in. autorów Łódź Smakuje). Nasze spotkanie rozpocznie się od warsztatów sera korycińskiego, drugą atrakcją będzie wędzarnia i wspólny posiłek z przygotowanych w niej pstrągów i serów. Na deser wspólne pieczenie domowych bułeczek drożdżowych z owocami i kruszonką. Wszystko to zjemy na świeżym powietrzu w środku lasu, a jeśli temperatura nam na to nie pozwoli, schowamy się do szklanego domku. Na uczestników będzie czekał dodatkowy prezent.
Druga kolacja odbędzie się we wtorek 26. września w restauracji Ramki, gdzie szef kuchni Norbert Szefer wraz z Szefem kuchni restauracji Powidok – Kamilem Skrok – zgotują nam czterokulturową ucztę na cztery ręce. Zgodnie z tematyką festiwalu, dania inspirowane będą kuchnią polską, niemiecką, żydowską i wschodnią. Tak jak podczas wszystkich spotkań Klubu Kolacyjnego JwŁ, tak i w tym wypadku będziemy dzielić się jedzeniem i rozmawiać o nim w swobodnej, przyjacielskiej atmosferze. Gwarantujemy – nikt nie wyjdzie stąd głodny!
Jeśli lubicie odwiedzać restauracje i opowiadać o swoich kulinarnych doświadczeniach, to mamy dla was coś ekstra! Warsztaty z tworzenia apetycznego video smartfonem, które poprowadzi mistrzowski duet – Alicja i Kuba ze Studia KUSZ. To duet kreatywny, tworzący wizualny kontent kulinarny. Na co dzień pracują wśród jedzenia, piszą o nim i prywatnie się nim zachwycają. Z Alicją i Kubą dowiecie się jak najlepiej ukazywać jedzenie, a przekażą wam to w bardzo przystępny i ciekawy sposób. Skusiliśmy was? Rezerwujcie sobie środę 27 września, start o 17.00. > Kup bilet.