Kolacje w kontekście – niezwykłe spotkania przy stole
Niedawno minął rok od pierwszej Kolacji w kontekście – wydarzenia, które zapoczątkowało cykl niezwykłych spotkań kulinarnych łączących pyszne jedzenie, muzykę na żywo i tematyczne atrakcje. Wszystko serwowane w nietypowych wnętrzach przez Anię i Emilię we współpracy z najciekawszymi łódzkimi szefami kuchni.
Pod koniec sierpnia zeszłego roku w niezwykłych wnętrzach Muzeum Książki Artystycznej odbyła się pierwsza Kolacja w kontekście. Projekt powstał z inicjatywy trzech łodzianek – Ani, Emilii i Marysi, które połączyła pasja do wszystkiego, co związane z jedzeniem, gotowaniem i spotkaniami przy stole. Dodajmy do tego szczyptę lokalnego patriotyzmu, mnóstwo kreatywnej energii do działania i otrzymamy niezwykły projekt, w ramach którego najlepsi kucharze przygotowują kolacje w nietypowych wnętrzach najciekawszych łódzkich budynków i instytucji, a wszystko okraszone jest muzyką na żywo i tematycznymi atrakcjami. Całość oczywiście w kontekście – przyświecającym kolacji temacie przewodnim, wokół którego zbudowane jest całe wydarzenie.
Od tamtego letniego wieczoru upłynął ponad rok, a dziewczyny (z czasem już bez Marysi) zorganizowały w sumie osiem Kolacji w kontekście. Spotkania gościły w fabrycznych wnętrzach WI-MY, stylowym budynku Instytutu Europejskiego, Radiu Łódź, Muzeum Animacji Se-Ma-For, Muzeum Kinematografii, EC1, a ostatnio w Muzeum Miasta Łodzi w Pałacu Poznańskich. Równie imponująca jest lista szefów kuchni, którzy gotowali dla gości niezwykłych kolacji. Dotychczas znaleźli się wśród nich między innymi Szymon Stach (MITMI), Mark Edmunds (Spółdzielnia), Marta Edmunds (Lokal) czy Kamil Bednarek, a ostatnio również Maciej Rosiński (Affogato).
Kolacjom zawsze towarzyszy muzyka na żywo w wykonaniu ciekawych artystów, których twórczość komponuje się z przyświecającym wydarzeniu kontekstem. W trakcie ostatniego spotkania w Pałacu Poznańskich przez cały wieczór na pianinie grał Marcin Werner, a dla gości zaśpiewała artystka Teatru Muzycznego w Łodzi – Agata Ostrowska. Całość świetnie wpisała się w elegancki klimat wieczoru pod hasłem U króla bawełny kolacja Ę ą.
Podczas każdej kolacji na gości czekają również dodatkowe atrakcje tematycznie związane z kontekstem. W Se-Ma-Forze uczestnicy wieczoru mogli (przy wsparciu pracowników Muzeum) stworzyć własną animację. W Muzeum Książki Artystycznej, w którym kolacja odbywała się pod hasłem Topor w sosie własnym, z gośćmi spotkała się Agnieszka Taborska – tłumaczka dzieł Rolanda Topora i autorka książki Abecadło Topora. Ostatnia kolacja u króla bawełny zakończyła się specjalnym pokazem miksologii, podczas którego powstał niezwykły drink w formie lodowato zimnego popcornu.
Przygotowanie jednej Kolacji w kontekście zajmuje od dwóch tygodni do miesiąca i wymaga od organizatorek mnóstwa pracy. Chociaż nigdy nie odbywa się bez pewnych kłopotów organizacyjnych wynikających głównie z nietypowych lokalizacji, w których przychodzi gotować szefom kuchni, to ostateczny efekt jest nienaganny. Emilia Szymańska zdradza, że w przyszłości możemy spodziewać się na kolacjach również gościnnych występów szefów kuchni spoza Łodzi. Na razie jedno jest pewne – najbliższa Kolacja w kontekście odbędzie się w październiku, kolejna zaplanowana jest na listopad. Jeśli chcecie przekonać się osobiście, jak niezwykłe są to wydarzenia, to śledźcie uważnie facebookowy fanpage organizatorek, bo miejsca na kolacje rozchodzą się w błyskawicznym tempie.