Lokal kategorii "S"
Czy ktoś z was pamięta jeszcze czasy, gdy lokale (a właściwie zakłady gastronomiczne) posiadały kategorie określające ich jakość?
Ostatnio w gronie znajomych dyskutowaliśmy, które łódzkie restauracje zasługują na miano ekskluzywnych. Stąd właśnie wzięło się wspomnienie gastronomicznych kategorii. Kiedyś sprawa była prosta i przejrzysta, a o poziomie lokalu decydowały ustawowe normy. Znaleźliśmy odpowiednie rozporządzenie z 1963 roku. Pozwolicie, że nie będziemy analizować jego tekstu, po prostu przytoczymy wybrane fragmenty. Czytając kolejne punkty nabieramy przekonania, że niewiele z dzisiejszych lokali nie zasługuje na kategorię „S” według podanych standardów.
Zarządzenie Ministra Handlu Wewnętrznego z dnia 31 lipca 1963 roku w sprawie przedmiotu działalności i rodzajów zakładów gastronomicznych.
Zaszeregowanie zakładu gastronomicznego do kategorii następuje w zależności od:
1) wykończenia wnętrz części handlowej – rodzaju podłóg, wyprawy, okładzin ścian, armatury oświetleniowej, tapicerki dekoracyjnej oraz innych elementów dekoracyjnych;
2) wyposażenia w meble i stołowiznę: zakłady kategorii „S” i I powinny być wyposażone w meble niestandardowe, a stołowizna powinna być jednolita, starannie dobrana i w miarę możności oznaczona emblematami danego zakładu;
3) asortymentu wyrobów kulinarnych i artykułów spożywczych: w restauracjach kategorii „S” i I obowiązuje szeroki wybór potraw z różnych rodzajów mięs, drobiu, ryb, jarzyn, z zastosowaniem różnorodnej 'techniki produkcji; pożądane jest, aby zakłady kategorii „S” i I oprócz trunków krajowych posiadały również trunki zagraniczne, szczególnie wina;
4) sposobu obsługi: w restauracjach kategorii „S” i I zakąski i drugie dania powinny być podawane na półmiskach, a zupy w wazach bądź w innych naczyniach specjalnie na ten cel przeznaczonych; zakąski i drugie dania powinny być podawane na półmiskach bądź w specjalnych naczyniach w zależności od rodzaju potrawy,- np. nelsonki, patelnie, jarzyniarki; kawa, herbata bądź inne napoje gorące w zakładach kategorii I i „S” powinny być podawane w specjalnych naczyniach, jak maszynki do kawy, dzbanuszki.
Wszyscy pracownicy w poszczególnych zakładach powinni być jednakowo ubrani. Jakość, fason oraz kolor ubioru może być zróżnicowany w zależności od kategorii, z tym, że w zakładach wyższych kategorii ubiór powinien być bardziej reprezentacyjny. W restauracjach kategorii „S” z obsługą kelnerską co najmniej 80% kelnerów powinno posiadać kwalifikacje starszego kelnera, i kelnera.
Restauracja kategorii „S” lub I powinna posiadać co najmniej pomieszczenie na hol (z wyjątkiem restauracji dworcowych), salę konsumentów, kuchnię, przygotowalnię, zmywalnię naczyń stołowych, magazyn produktów suchych, magazyn ziemniaków i warzyw, magazyn napojów, urządzenia chłodnicze, urządzenia sanitarne.