Na Gramy – pierwszy łódzki sklep bez plastiku

Jeśli unikacie plastiku i staracie się żyć w zgodzie z ideą zero waste, to ucieszy was zapewne wiadomość o otwartym właśnie przy Piotrkowskiej sklepie Na Gramy, w którym kupicie produkty spożywcze na wagę.

Na Gramy – pierwszy łódzki sklep bez plastiku

Takie sklepy są od kilku lat popularne na całym świecie. Ich twórcy starają się ograniczyć plastikowe opakowania i produkcję śmieci, dlatego produkty są sprzedawane na wagę i pakowane w wielorazowe opakowania, jak słoiki czy materiałowe woreczki. Pierwszy sklep bez plastiku ruszył właśnie w Łodzi.

Na Gramy – pierwszy łódzki sklep bez plastiku

Na Gramy działa w narożnej kamienicy przy Piotrkowskiej 34 – wejścia szukajcie od Jaracza, naprzeciwko Magdy. W środku króluje drewno, cegły i szkło. Drewniane są regały i półki, odsłonięte cegły zdobią ściany, a szklane są opakowania, w których prezentowany jest towar. Wszystko w słojach, słoikach, butelkach i flakonikach. Oznakowania i ceny umieszczone na papierowych etykietach i żadnych kolorowych opakowań z plastiku.

Na Gramy – pierwszy łódzki sklep bez plastiku

To wszystko prezentuje się naprawdę pięknie. Wygląda jak pięknie urządzona domowa spiżarnia, a nie sklep. Na półkach stoją słoje z kolorową zawartością, a obok nich leżą drewniane łyżki do nabierania i przesypywania produktów. Możecie kupić dokładnie tyle, ile potrzebujecie – prawie wszystko jest tu na wagę. A to, co nie jest, jest zapakowane w szklane albo papierowe opakowania – często wielorazowe.

Na Gramy – pierwszy łódzki sklep bez plastiku

Co kupicie w nowym sklepie? Przede wszystkim suche produkty spożywcze. Są tu kasze, mąki, makarony i ryż – pszeniczne, żytnie, razowe i z dawnych odmian zbóż. Są też warzywa strączkowe, pestki, orzeszki i suszone owoce – również w czekoladzie. Do tego przyprawy, kawy, herbaty i zioła oraz oleje i octy w stalowych baniakach z niewielkimi kranikami. A w samym wejściu powita was musli bar. To urocza wystawka słojów z musli i granolami produkowanymi przez niewielką manufakturę Wikk.Me ze Szczecina. Obok nich znajdziecie słoiki z płatkami, orzeszkami i nasionami, z których możecie skomponować własną mieszankę.

Na Gramy – pierwszy łódzki sklep bez plastiku

Osobny regał zapełniony jest naturalnymi kosmetykami i środkami czystości. Szampony w kostkach, masła do ciała, kremy, bio peelingi, a obok papier toaletowy z recyklingu i płyny do czyszczenia w słoikach. Tutaj większość produktów jest w opakowaniach – szklanych i papierowych, ale są też proszki do prania na wagę, a docelowo towarów ważonych ma być jeszcze więcej. To zresztą dotyczy całego sklepu – jego oferta będzie się systematycznie poszerzała. Niebawem pojawi się na przykład tofu na wagę, a kolejne nowości mają odpowiadać zapotrzebowaniu klientów.

Na Gramy – pierwszy łódzki sklep bez plastiku

Większość towarów pochodzi od lokalnych producentów, głównie niewielkich wytwórców, co umożliwia bezpośredni kontakt z nimi i wpływanie na to, jak pakowane są dostawy. I chociaż niektóre rzeczy, zwłaszcza importowane jak ryż, przybywają do Polski w plastiku, to sklep Na Gramy zamawia je w jak największych opakowania zbiorczych, aby ograniczyć ilość odpadów.

Na Gramy – pierwszy łódzki sklep bez plastiku

Na zakupy najlepiej zabrać swoje opakowania, pojemniki i torby, ale Na Gramy jest przygotowany na zapominalskich. W drewnianych skrzyniach znajdziecie słoiki w różnych rozmiarach oraz papierowe i materiałowe torby bumerangi – możecie się nimi częstować, a później oddać albo przynieść inne na wymianę.

Na Gramy – pierwszy łódzki sklep bez plastiku

Sklep czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 19.00 i w soboty od 10.00 do 15.00.

Podobne posty

Już 18 maja 2012 roku o godzinie 20.20 w strefie Off Piotrkowska (ul. Piotrkowska 138/140) ...
23 maja House of Sushi (ul. Piotrkowska 89) zaprasza na warsztaty kaligrafii. To trochę alternatywny ...
W dniach 1-2 czerwca odbędzie się w Łodzi Festiwal Viva I'Italia. Warsztaty i sesje kulinarne, ...