Bierhalle Esplanada - fot. FB Bierhalle Esplanada

W znanym każdemu łodzianinowi, zabytkowym budynku przy Piotrkowskiej 100 wkrótce otworzy się nowa restauracja. Będzie to drugi w naszym mieście lokal ogólnopolskiej sieci Bierhalle.

Bierhalle to ogólnopolska sieć, której lokale łączą w sobie restaurację i browar. Wszystkie stylizowane są na niemieckie piwiarnie – zarówno pod względem wystroju jak i oferty. W menu znajdziecie tu zatem wszelkiego rodzaju kiełbasy, golonki, sznycle i steki. Wszystkie popijać można warzonym na miejscu, w restauracyjnym browarze piwem. Pierwszy lokal sieci działa w Łodzi na rynku Manufaktury. Drugi zostanie niebawem otwarty w lokalu po Esplanadzie.

Esplanada

To kultowe miejsce w naszym mieście. Budynek przy Piotrkowskiej 100 powstał w 1909 roku z inicjatywy Hugo Schmechela i Juliana Rosnera. Zaprojektowany został w stylu secesyjnym przez ówczesnego łódzkiego architekta miejskiego – pochodzącego z Finlandii, Augusta Furuhjelma. Początkowo dział jako dom konfekcyjny, który dzisiaj nazwalibyśmy handlowym. W połowie lat 20. minionego wieku został przekształcony w kawiarnię i cukiernię pod nazwą Esplanada, która cieszyła się dużą popularnością wśród mieszkańców miasta. Swoją funkcję i nazwę lokal zachował nawet pod niemieckim zarządem podczas II wojny światowej.

By HuBar - Praca własna, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1568920
By HuBar – Praca własna, CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1568920

Sytuacja zmieniła się w 1946 roku, kiedy słynną kawiarnię przekształcono w sklep towarowy. Zachowano niewielką cukiernię, ale lokal znacząco zmienił swój charakter. Kolejne dekady przynosiły mniejsze lub większe zmiany, ale lokal pełnił funkcję sklepu aż do lat 90., kiedy to po remoncie otwarto w nim elegancką restaurację. Gastronomia przyjęła się w tym miejscy na dobre. Ostatnio działała tu Kompania Kuflowa, która cieszyła się dużą popularnością wśród łodzian. Restaurację zamknięto jednak w tym roku i same byłyśmy ciekawe, kto zajmie jej miejsce.

Pod koniec lutego, na Facebooku sieć Bierhalle ogłosiła, że jej nowy lokal powstanie właśnie w Esplanadzie. Pierwsze pogłoski na ten temat pojawiły się już kilka lat temu, ale dopiero teraz stały się faktem. Mamy nadzieję, że właściciele Bierhalle poradzą sobie z adaptacją tego lokalu równie dobrze, jak Kompania Kuflowa, której (pomimo dosyć niezobowiązującego formatu restauracji) udało się zachować wyjątkowy charakter tego miejsca.

Informacje o rozwoju wydarzeń w restauracji Bierhalle Esplanada możecie na bieżąco śledzić na Facebooku.

Podobne posty

Już 18 maja 2012 roku o godzinie 20.20 w strefie Off Piotrkowska (ul. Piotrkowska 138/140) ...
23 maja House of Sushi (ul. Piotrkowska 89) zaprasza na warsztaty kaligrafii. To trochę alternatywny ...
W dniach 1-2 czerwca odbędzie się w Łodzi Festiwal Viva I'Italia. Warsztaty i sesje kulinarne, ...