Otwarcie Winiarni Galicja fot. Adrian Górski

W miniony piątek miałyśmy przyjemność uczestniczyć w oficjalnym otwarciu Winiarni Galicja, która będzie jedyną łódzką reprezentacją Składu Win Win-Ko stworzonego przez znanego dziennikarza i podróżnika Roberta Makłowicza oraz znawcę i importera win Wojciecha Lutomskiego.

Od kilku dni restauracja Galicja w Manufakturze może pochwalić się prawdopodobnie największą w Łodzi ofertą win. W nowej karcie znalazło się ich aż 85. Wszystkie wybrali osobiście Robert Makłowicz i jego przyjaciel oraz wspólnik Wojciech Lutomski. Panowie wspólnie stworzyli firmę Win-Ko zajmującą się importem win z Francji i Europy Środkowej. Obaj odwiedzili w miniony weekend restaurację Galicja, gdzie z okazji otwarcia winiarni prowadzili degustacje win i spotkali się z gośćmi lokalu.

Otwarcie Winiarni Galicja fot. Adrian Górski

Makłowicz i Lutomski opowiadali podczas spotkania o tym, dlaczego założyli firmę i zajęli się importem win. Po kilkunastu latach podróży po winnicach Europy znudziło im się przywożenie win wyłącznie na własny użytek i postanowili podzielić się swoją pasją z rodakami. Współpraca z Win-Ko to dla Galicji spore wyróżnienie, a dla Łodzian okazja do spróbowania win, których praktycznie nie sposób spróbować nigdzie indziej. Poza naszym miastem sklep Win-Ko działa tylko w Krakowie, a jego twórcy nie planują szerszej ekspansji w kraju. Współpracują bowiem wyłącznie z małymi, rodzinnymi winnicami, których możliwości produkcyjne wykluczają szerszą dystrybucję.

Otwarcie Winiarni Galicja, Wojciech Lutomski fot. Adrian Górski

Eksperci opowiadali również o tym, czemu zdecydowali się sprowadzać wina wyłącznie z Europy – w ich ofercie znajdują się propozycje z Francji, Austrii, Węgier, Słowacji, a także z Polski. Przede wszystkim wina te nie musza przebywać tysięcy kilometrów w tankowcach zanim zostaną zabutelkowane i trafią na nasze stoły jak ma to miejsce w przypadku win z Nowego Świata. Poza tym wina z rejonów położonych bliżej Polski najlepiej pasują do lokalnej kuchni. W przypadku restauracji Galicja wybrano wina komponujące się z serwowanymi tu daniami inspirowanymi kuchnią Austrii, Węgier, Polski i Ukrainy. Są to zarówno wina białe i czerwone, jak i różowe oraz musujące w cenach od ok. 50 zł za butelkę. W menu Galicji przy każdym daniu znajdą się też rekomendacje win najlepiej dopasowanych do poszczególnych dań, co z pewnością ułatwi wybór z tak szerokiej oferty.

Otwarcie Winiarni Galicja fot. Adrian Górski

Zarówno w piątek jak i sobotę Makłowicz i Lutomski prowadzili w Galicji degustacje win, które przyciągnęły do lokalu tłumy gości. Długo i ciekawie opowiadali o wszystkich winach. Można było dowiedzieć się skąd pochodzą, kto je produkuje, jak to robi, a nawet jak wygląda. Panowie uczyli też jak pić wino i jak parować je z jedzeniem. Słuchanie ich było czystą przyjemnością, a jeśli przegapiliście otwarcie Winiarni Galicja to nic straconego. Restauracja planuje cykl degustacji, które poprowadzą Makłowicz i Lutomski.

Mamy też dobrą wiadomość dla posiadaczy karty rabatowej Jemy w Łodzi. Wszystkie wina z oferty Galicji kupicie dzięki niej 15% taniej.

Podobne posty

Już 18 maja 2012 roku o godzinie 20.20 w strefie Off Piotrkowska (ul. Piotrkowska 138/140) ...
23 maja House of Sushi (ul. Piotrkowska 89) zaprasza na warsztaty kaligrafii. To trochę alternatywny ...
W dniach 1-2 czerwca odbędzie się w Łodzi Festiwal Viva I'Italia. Warsztaty i sesje kulinarne, ...