fbpx

Łódzka Kuchnia Czterech Kultur

Nie macie jeszcze wszystkich prezentów? My mamy super pomysł – książkę o łódzkiej kuchni z dedykacją autorek.

 

Za kilka dni wigilia, wy nie macie jeszcze skompletowanych upominków, sprzątanie czeka, a galerie handlowe straszą tłumami ludzi? Świetnie to znamy i mamy dla was podpowiedź – książkę Łódzka Kuchnia Czterech Kultur. To prezent uniwersalny, elegancki, a w dodatku unikatowy, ponieważ możecie kupić album z dedykacją autorek. Ponieważ czasu jest mało, możecie odebrać książkę w centrum miasta (cena z odbiorem własnym to 35 zł). Kontaktujcie się z nami pod numerem telefonu 609 57 2000.

 

  Łódzka Kuchnia Czterech Kultur - książka

Część w was książkę już zna, a jeśli nie, chętnie przedstawimy. To elegancki album, który ukazał się nakładem Domu Wydawniczego Księży Młyn, który przybliża czytelnikom historię miasta od kuchni. Do książki trafiło 30 przepisów na potrawy kuchni polskiej, żydowskiej, niemieckiej i rosyjskiej, jakie łodzianie i mieszkańcy regionu jadali w domach i restauracjach w czasach przemysłowego rozkwitu naszego miasta. Punkt wyjścia stanowiły klasyczne receptury sprzed ponad wieku, o których interpretację poproszono szefów kuchni czterech łódzkich restauracji – LokaluAnatewkiGalicji i delight w andel’s by Vienna House.

Autorkami „Łódzkiej kuchni czterech kultur” są Agata Zarębska i Izabella Borowska, które z łódzką gastronomią związane są zawodowo, a od pięciu lat prowadzą stronę internetową www.jemywlodzi.pl. – Pomysł stworzenia tej książki dojrzewał w nas przez ostatnie dwa lata – mówi Izabella Borowska. – Od początku działania strony Jemy w Łodzi interesowałyśmy się kuchnią naszego regionu, którą chciałyśmy przybliżać naszym czytelnikom i temat ten wydawał nam się bardzo zaniedbany. Brakowało na rynku publikacji poświęconych kulinarnej historii Łodzi – dodaje.

Łódzka Kuchnia Czterech Kultur - książka kucharska

Książka podzielona jest na cztery części, z których każda poświęcona jest kuchni innego narodu. Całość jest dwujęzyczna – obok wersji polskiej zamieszczona jest angielska. Oprócz przepisów, w albumie znalazły się także informacje o historii dań i ich związku z Łodzią oraz kulinarne porady szefów kuchni. Wszystkie przepisy opatrzone są pięknym zdjęciami autorstwa Magdy Klimczak, łódzkiej fotografki kulinarnej i autorki bloga Dare to Cook. Każdy rozdział książki został też wzbogacony wyjątkowymi ilustracjami studentki łódzkiej ASP Ani Świątek.

Łódzka Kuchnia Czterech Kultur

Niektóre z zamieszczonych w książce potraw są dobrze znane i chętnie gotowane do dziś (np. zalewajka czy prażoki), a inne, jak chociażby rosyjski razsolnik czy niemiecki wellfleisz, bardzo rzadko pojawiają się na łódzkich stołach. Ideą „Łódzkiej kuchni czterech kultur” było pokazanie ich zarówno w tradycyjny, jak i nowoczesny sposób. To zadanie powierzono szefom kuchni czterech łódzkich restauracji, którzy odświeżyli w książce stare przepisy i zaproponowali ich nowoczesne interpretacje. Pokazali tym samym, że sięgając do archiwalnych receptur możemy stworzyć dania łódzkie z poszanowaniem tradycji i uwzględnieniem nowych technik kulinarnych.

Łódzka Kuchnia Czterech Kultur - książka kucharska

Książka, która trafia właśnie do łódzkich księgarń będzie z pewnością świetnym prezentem dla każdego miłośnika jedzenia i gotowania. – Mamy nadzieję, że pokaże ona łodzianom, jak bogata jest lokalna tradycja kulinarna i że warto sięgać po stare przepisy i interpretować je na nowo – mówi Agata Zarębska – Często chwalimy się wielokulturowym dziedzictwem naszego miasta, a kuchnia jest jego ważnym elementem.

Książkę zamówić można tutaj.

Podobne posty

Naturalne lody od Farina Coffee Tak, dobrze przeczytaliście – znana restauracja nie tylko stworzyła ...
Sushi w dłoń na Teofilowie Mają piękny lokal i świetne jedzenie. Ja już byłam. I musiałam czekać w ...
Beza by Edyta Bednarz – połączone siły dwóch lokali Beza Coffee and Bourbon oraz Szwalnia Smaków na ...