prosecco

Moda na musujące wino z beczki dotarła również do naszego miasta. Sprawdź, gdzie w Łodzi można napić się prosecco z nalewaka.

Zanim przejdziemy do konsumpcji, powiedzmy kilka słów o winie, które podbija świat. Prosecco jest zawsze białe i musujące. Bąbelki powstają w drugiej fermentacji – do wielkich kadzi z winem dodaje się drożdży i pod ciśnieniem korkuje gazowany już trunek. Ta metoda jest znacznie tańsza od tradycyjnej (szampańskiej), gdzie drożdże dodaje się bezpośrednio do butelek. Są tego plusy – znacznie niższa cena prosecco na sklepowych półkach (w marketach kupicie je już za 18 zł).

W smaku orzeźwiające, mocno owocowe, najczęściej delikatnie słodkie. Nieco mylne jest oznaczenie na butelkach – extra dry wcale nie jest wytrawne, zależnie od zawartości cukru można je raczej porównać do win półwytrawnych. Jeśli szukacie więc bardziej wytrawnego smaku, kupujcie trunek oznaczony jako brut. Poza tym możecie jeszcze wybierać między spumante i frizzante – drugie jest delikatniejsze, mniej musujące (właśnie to sprzedawane jest z nalewaka).

Presto

Już chcielibyście się napić? Jeszcze kilka słów o zamieszaniu wokół nazwy. Oryginalne prosecco produkowane jest jedynie we włoskim regionie Veneto. Gdy świat zakochał się w tym musującym trunku i zaczął go masowo produkować, Włosi się wkurzyli i zastrzegli nazwę dla win pochodzących jedynie z wymienionego regionu. Tym samym szczep nie nazywa się już prosecco, a glera, nadal jest uprawiany w innych miejscach, ale od nazwy wara – prosecco jest tylko włoskie.

Czas na Łódź. Na początek OFF Piotrkowska – prosecco z nalewaka napijecie się w MITMI restobar i Spółdzielni, lampka kosztuje 7 zł. Zanim jednak wejdziecie w bramę pod numerem 138/140, możecie zajrzeć do Presto przy Piotrkowskiej 142. Tu skosztujecie nie tylko prosecco, ale też jeszcze słodszego, musującego moscato w cenie jedynie 5 zł za kieliszek (ta sama oferta dostępna jest również w lokalu w Aleksandrowie Łódzkim).

Kończymy Klubem Wino, choć w sumie od niego powinniśmy zacząć – prosecco z nalewaka jest tu sprzedawane już od ponad trzech lat. Można wpaść na kieliszek, butelkę, a nawet po całą beczkę – Klub Wino jest jedynym w Łodzi importerem i dystrybutorem kegów z prosecco do restauracji i klubów. Będziecie go mogli spróbować w najbliższą niedzielę podczas Łódź Street Food Festiwal przy Piotrkowskiej 217, gdzie Klub będzie serwował lampki w cenie 5 zł.

Salute!

{flike}{plusone} {fcomment}

Podobne posty

Już 18 maja 2012 roku o godzinie 20.20 w strefie Off Piotrkowska (ul. Piotrkowska 138/140) ...
23 maja House of Sushi (ul. Piotrkowska 89) zaprasza na warsztaty kaligrafii. To trochę alternatywny ...
W dniach 1-2 czerwca odbędzie się w Łodzi Festiwal Viva I'Italia. Warsztaty i sesje kulinarne, ...