Restauracja Galicja - recenzja

O niedawnym otwarciu w Manufakturze restauracji Galicja już pisałyśmy. Dziś pora na relację z wizyty w tym miejscu.

Do Galicji wybrałyśmy się kilka dni po jej otwarciu. W lokalu odczuwalna była jeszcze pewna nerwowość i lekka dezorganizacja, które są jednak typowe dla większości restauracji w pierwszych dniach działania. Na sali było więcej obsługi niż gości, wszyscy ciągle się krzątali i uważnie pilnowali każdego ruchu pierwszych klientów.

Restauracja Galicja

Samo wnętrze przywodzi na myśl lokale Magdy Gessler – szczególnie Polkę. Jest słodko i swojsko, na ścianach wymalowano wisienki, pod sufitem zawieszono wzorzyste chusty, a stoły pokrywają kraciaste serwety. Nie jest to może do końca moja estetyka, ale na pewno zachęca do biesiadowania. Do niczego nie zachęcał jednak unoszący się w powietrzu, uciążliwy zapach odświeżacza powietrza. Rozumiemy dbałość o przyjemne aromaty, ale w restauracji powinno pachnieć jedzeniem, a nie wysprzątaną toaletą. Mam jednak nadzieję, że z odświeżaczy zrezygnowano, bo nie wierzę, że tylko my się na nie skarżyłyśmy.

Placek ziemniaczany z gulaszem wieprzowym - restauracja Galicja

Jak nazwa lokalu wskazuje, w menu króluje tu kuchnia galicyjska, która według twórcy karty stanowi mieszankę kuchni polskiej, ukraińskiej, austriackiej i węgierskiej. Mamy tu zatem polski rosół i pierogi domowej roboty, barszcz ukraiński, sznycel wiedeński i placek ziemniaczany z gulaszem. Ogólnie dużo mięsa, kapusty, ziemniaków, pierogów i zup. Menu przypomina to, co znamy z oferty chociażby Esplanady, z tą różnicą, że znienacka wkradł się do karty kurczak gotowany metodą sous vide, jako osamotniony przedstawiciel kuchni molekularnej.

Sznycel wiedeński z sałatką ziemniaczaną - restauracja Galicja

Jedzenie jest przyzwoite, chociaż bez fajerwerków. Jeśli lubicie wielkie, sycące porcje nieźle przyrządzonego mięsa i ziemniaków w różnej postaci, to jest to miejsce dla was. Talerze, które przed nami wylądowały wypełnione były nimi po brzegi. Próbowałyśmy domowych pierogów ruskich, sznycla z sałatką ziemniaczaną, zasmażanej kapusty i placka ziemniaczanego z gulaszem wieprzowym. Zawiodły pierogi – po pierwsze dlatego, że z jakiegoś powodu nie ma możliwości zamówienia porcji mieszanej (chciałyśmy spróbować wszystkich smaków), a po drugie dlatego, że ciasto było gumowate. Pyszna sałatka ziemniaczana i bardzo smaczna kapusta były świetnym akompaniamentem do wielkich jak talerz sznycli, a mięso w gulaszu rozpływało się w ustach.

Problem Galicji jest taki, że ma w Łodzi silną konkurencję w postaci m.in. wspomnianej już Esplanady, która ma bardzo podobne menu, ale atrakcyjniejsze ceny i przyjaźniejszą atmosferę oraz sporo nieustających promocji. Galicja dopiero startuje, więc wiele oczywiście może się jeszcze zmienić, ale na tym etapie restauracji trochę brakuje jakiegoś wyróżnika. Obsługa, która nadskakiwała nam w trakcie trwania całej wizyty daje jednak nadzieję, że lokale stanie się miejscem, do którego miło będzie wybrać się na obiad z piwkiem w niedzielne popołudnie. Muszą się tylko trochę wyluzować, bo do tego wnętrza i tego menu pasuje zdecydowanie bardziej swojska i przaśna atmosfera.

Do Galicji wybrałyśmy się kilka dni po jej otwarciu. W lokalu odczuwalna była jeszcze pewna nerwowość i lekka dezorganizacja, które są jednak typowe dla większości restauracji w pierwszych dniach działania. Na sali było więcej obsługi niż gości, wszyscy ciągle się krzątali i uważnie pilnowali każdego ruchu pierwszych klientów.
WNETRZE
Samo wnętrze przywodzi na myśl lokale Magdy Gessler – szczególnie Polkę. Jest słodko i swojsko, na ścianach wymalowano wisienki, pod sufitem zawieszono wzorzyste chusty, a stoły pokrywają kraciaste serwety. Nie jest to może do końca moja estetyka, ale na pewno zachęca do biesiadowania. Do niczego nie zachęcał jednak unoszący się w powietrzu, uciążliwy zapach odświażacza powietrza. Rozumiemy dbałość o przyjemne aromaty, ale w restauracji powinno pachnieć jedzeniem, a nie wysprzątaną toaletą. Mam jednak nadzieję, że z odświeżaczy zrezygnowano, bo nie wierzę, że tylko my się na nie skarżyłyśmy.
CYGANSKI
Jak nazwa lokalu wskazuje, w menu króluje tu kuchnia galicyjska, która według twórcy karty stanowi mieszankę kuchni polskiej, ukraińskiej, z austriackiej i węgierskiej. Mamy tu zatem polski rosół i pierogi domowej roboty, barszcz ukraiński, sznycel wiedeński i placek ziemniaczany z gulaszem. Ogólnie dużo mięsa, kapusty, ziemniaków, pierogów i zup. Menu przypomina to, co znamy z oferty chociażby Esplanady, z tą różnicą, że znienacka wkradł się do karty kurczak gotowany metodą sous vide, jako osamotniony przedstawiciel kuchni molekularnej.
SZNYCEL
Jedzenie jest przyzwoite, chociaż bez fajerwerków. Jeśli lubicie wielkie, sycące porcje, to jest to miejsce dla was. Talerze, które przed nami wylądowały wypełnione były po brzegi. Próbowałyśmy domowych pierogów ruskich, sznycla z sałatką ziemniaczaną, zasmażanej kapusty i

Problem Galicji jest taki, że ma w Łodzi silną konkurencję w postaci chociażby wspomnianej Esplanady, która ma bardzo podobne menu, ale atrakcyjniejsze ceny i przyjaźniejszą atmosferę. Galicja dopiero startuje, więc wiele oczywiście może się jeszcze zmienić, ale na tym etapie restauracji trochę brakuje jakiegoś wyróżnika.

Restauracja specjalizuje się w kuchni tego regionu zatem w jej menu zakochają się zwłaszcza miłośnicy aromatycznych dań mięsnych, jak również znajdą tu Państwo przepyszny barszcz ukraiński czy maczankę krakowską. Tradycjonalistów zapraszamy na wyśmienite pierogi własnego wyrobu. Z myślą o koneserach złotego trunku zaopatrzyliśmy się w oryginalne piwa ukraińskie jak również czeskie.
Jako jedyny lokal w manufakturze posiadamy piwnicę (wkrótce otwarcie) :). Przytulne ceglane wnętrze sprzyja spotkaniom w gronie przyjaciół jak również kolacją biznesowym.
Cały lokal jest dla niepalących.
Niedługo zapraszamy również na stronę www.galicja.manufaktura.pl ,która jest w trakcie tworzenia.

Pikantny śledź marynowany w korzennych przyprawach oraz winie,
z dodatkiem kwaśnej śmietany, podany na pierniku

Maczanka krakowska, czyli cienkie plastry schabu duszone w cebuli z majerankiem

Lwowski befsztyk tatarski z żółtkiem i sardelą

Sałatka z hermelinem topionym w cieście piwnym oraz sosem jogurtowo-miętowym

Sałatka z grillowaną polędwiczką z kurczakaoraz puszystym sosem wiśniowo-rozmarynowym

Grilled chicken breast salad
18,99 zł

Sałatka z marynowanym łososiem w cytrusach oraz prażonymi pestkami dyni i słonecznika

Salad with marinated salmon
19,99 zł

Zupy/ Soups
Rosół babciny (domowy z makaronem)

Homemade broth with homemadenoodles
7,99zł

Węgierska zupa gulaszowa z kwaśnąśmietaną–trochę pikantna

Goulash soup with sour cream- caution:spicy
9,99 zł

Barszczukraiński(z żeberkiem)

Beetroot soup with vegetables and spare ribs
9,99 zł

Uwaga! Na życzenie dodajemy do zupy omastę (smażone skwarki z boczku, z cebulą)

You can order extra fried bacon and onion -a traditional Eastern Europe soup special
1,00 zł

Dania główne/MainCourses

Filet z kurczaka (sous-vide 65’) z grilla podany nawarzywach z sosem śmietanowo-winnym (brukselka, kalafior, marchewka karotka)

Chicken Brest
served in sous-vide way with vegetables
17,99 zł

Pieczona golonka na duszonej czerwonej kapuście (o aromacie goździka
i słodkawym posmaku, z rodzynkami), z musztardą i jabłkowym chrzanem

Gulasz wieprzowy na chrupiącym placku ziemniaczanym

Pork goulash servedon a grated potato pancake
19,99 zł

Polędwiczka wieprzowa z patelni podana na maślakach

Pork sirloin served with wild mushrooms
21,99 zł

Sznycel cielęcy z cytryną, podany z pieczonymi ziemniakami i boczkiem

Veal escalope with roastedpotatoes beacon and a twist of lemon
22,99 zł

Pierogi /Dumplings

Pierogi ruskie 7szt.

Dumplings filled with cheese and potatoes
16,99 zł

Pierogi z kapustą i grzybami 7szt.

Dumplings filled with cabbage and mushroom
16,99 zł

Pierogi z mięsem 7szt.

Dumplings filled with meat
16,99 zł

Dodatki/Sideorders

Duszona kapusta czerwona o aromacie goździka i słodkawym posmaku, z rodzynkami

Braisedred cabbage with raisins and allspice
3,99 zł

Kapusta zasmażana

Friedcabbage
3,99 zł

Surówka z porów, jabłek, orzechów włoskich i majonezu

LeekSalad with mayonnaise, walnuts and Apple
3,99 zł

Kompozycja surówek

Mix of rawvegetables
3,99 zł

Ziemniaki pieczone

Roastedpotatoes
3,99 zł

Ziemniaki purée

Mashedpotatoes
3,99 zł

Frytki

Chips/French Fries
3,99 zł

Desery/Desserts

Strudel jabłkowy z bitąśmietaną i lodami

Apple strudel served with ice cream and whipped cream
13,99 zł

Czekoladowe naleśniki a’la gundel z orzechami laskowymi i kwaśną śmietaną

Chocolate Pancakes a’la gundel with hazelnuts and sour cream
13,99 zł

Podobne posty

Już 18 maja 2012 roku o godzinie 20.20 w strefie Off Piotrkowska (ul. Piotrkowska 138/140) ...
23 maja House of Sushi (ul. Piotrkowska 89) zaprasza na warsztaty kaligrafii. To trochę alternatywny ...
W dniach 1-2 czerwca odbędzie się w Łodzi Festiwal Viva I'Italia. Warsztaty i sesje kulinarne, ...