fbpx

Szykier coffee&bistroSzykier jest kawiarnią, ale ten artykuł nie będzie o kawie. Będzie o wyjątkowym koncepcie, w którym spotkamy ciekawych ludzi, odłożymy na bok telefon i uciekniemy od codziennego zgiełku.

Bacznie przyglądałam się kamienicy przy zbiegu ulic Nowomiejskiej i Północnej odkąd w jednej z witryn pojawiła się zapowiedź otwarcia Szykier coffee&bistro. Miejsce na kawiarnię nieoczywiste, podobnie jak wnętrze bardzo różniące się od typowych lokali urządzonych w przytulnych odcieniach beżu i brązu. Przez okna można było podejrzeć utrzymane w złocie i granacie piękne polichromie. To oryginalna kolorystyka sali w dawnej kamienicy małżeństwa Szykierów, którą przez lata skrywał podwieszany sufit sklepu mięsnego.

Szykier coffee&bistro

Tu rozwiązują się dwie pierwsze zagadki – skąd aranżacja (projekt wnętrza Magdalena Koziej) i nazwa lokalu, ale nadal nie wiemy, kto podjął się otwarcia Szykiera. Kawiarnia jest częścią większego projektu – na parterze kawa, zaś na wyższych kondygnacjach tworzone właśnie Centrum Medyczne LEDAN, którego motto brzmi „Ciało, Umysł, Dusza”. Za barem ekipa z łódzkiej szkoły filmowej. Sebastian i Paulina są aktorami, a Dima, barista, obecnie uczęszcza na staż operatorski w filmówce. Koncepcja kawiarni zrodziła się z potrzeby stworzenia miejsca spotkań – z artystami, ciekawymi ludźmi, znajomymi. To nie tylko plan, Szykier faktycznie ma wyjątkową atmosferę. Wpadnijcie, a przekonacie się sami – taki klimat trudno opisać, a jeszcze trudniej go zaplanować, tworzą go po prostu fajni ludzie i to się czuje od samego wejścia.

Szykier

O menu będzie krótko – Szykier parzy kawę z palarni Maćka i Bartka znanego z Coffee Runnera, od nich ma również wyselekcjonowane czarne i owocowe herbaty. Do jedzenia na razie tosty w kilku odsłonach i ekologiczne ciasta (Ciasta od R), wśród których prym wiedzie bardzo dobry sernik. Coś dla siebie znajdą też goście z alergiami i na specjalnej diecie – już teraz w ofercie jest wegańska szarlotka czy brownie. Lada moment do kawy i świeżo wyciskanych soków dołączą alkohole: wina i piwa. W planach jest również… śliwowica.

Szykier coffee&bistro

Sto lat temu Ezre Szykier zajmował się eksportem śledzi i produkcją śliwowicy, którą pamiętają mury budynku przy Północnej. Zimą kawiarnia rozgrzeje gości mocnym trunkiem, latem zaś odkryje kolejne tajemnice, między innymi podwórko, w którym powstanie kameralny ogródek. Ideą Szykiera jest skłonienie gości, by na chwilę zwolnili. Łatwo zapomnieć się w przytulnym wnętrzu, a jeśli jeszcze bardziej potrzebujecie wyciszenia, zajrzyjcie do czerwonej sali z lewej strony lokalu. Czy wytrzymacie godzinę bez telefonu i internetu? Jeśli zostawicie smartfona w barze, dostaniecie kawę lub herbatę gratis oraz książki do czytania.

Szykier coffee&bistro

Trzymam kciuki za ideę, podobnie jak za stworzenie artystycznego miejsca z duszą, które będzie się odwoływało do najlepszych czasów filmowej Łodzi. O planowanych wydarzeniach dowiecie się z Facebooka, ale Paulina z Sebastianem planują też artystyczne niespodzianki, jak chociażby krótkie, niezobowiązujące etiudy wystawiane niespodziewanie, podczas codziennej pracy kawiarni czy muzyka grana na żywo.

Podobne posty

Nadziane do granic możliwości croissanty, ociekające serem smash burgery i chrupiąca włoska pizza w ...
Kto ma ochotę na gyros i zapiekaną fetę? Nareszcie pojawiły się w karcie Santorini. Idzie nowe – ...
25 łódzkich restauracji i kawiarni przygotowało swoje festiwalowe dania i desery inspirowane łódzką ...