Torty prosto z bajki
Dziś będzie słodko, kolorowo i z lukrem. But, trupia czaszka, głowa lamy, torba Chanel – nic mi się nie pomyliło, tak właśnie mogą wyglądać autorskie torty.
W wielu cukierniach znajdziecie katalogi dostępnych tortowych kombinacji, ale coraz większą popularnością cieszą się te zindywidualizowane, przygotowane na specjalne zamówienie. Najczęściej rodzice kupują je dla dzieci, więc królują na nich bajkowe postacie, ale w torty bawią się też dorośli. Mało tego – Cookie Monster może być nawet bohaterem ciasta weselnego.
Właściwie mogłabym nic nie napisać na temat zwariowanych tortów, wystarczyłyby zdjęcia, bo one nie wymagają żadnego komentarza. Te dzisiejsze pożyczyłam od Babkarni i Słodkiej Stacji – mistrzów lukrowych figurek, bajowych postaci czy kremowych cupcaków. Poza całą serią Puchatków, Spider-Manów czy Hallo Kitty znajdziemy tu lekarza wykonującego USG, portret Audrey Hepburn, ciasto w kształcie kimona karate, samochodu, buta, żaby czy ukochanego psa.
Do wyboru mamy tu torty kremowe lub te w stylu angielskim, czyli pokryte grubą warstwą lukru. Powiedzmy szczerze, wspomniany lukier smakowo pozostawia wiele do życzenia, ale daje nieomalże nieograniczone możliwości kreacji. Ponieważ ozdobne wykończenie jest dość ciężkie, wykorzystane do nich ciasta nie mogą być zbyt mocno nasączone. W przypadku tortów dla dzieci rezygnuje się z alkoholu i raczej wybiera delikatne, bezpieczne smaki: waniliowy, truskawkowy czy malinowy.
Pani Olga z Babkarni nie lubi robić tortów na podstawie zdjęcia znalezionego w internecie. Dużo lepiej jej się pracuje, gdy dostanie wolną rękę, a w dodatku zamawiający (jak i obdarowywany) ma poczucie humoru, dające jeszcze większą swobodę tworzenia. Zanim ustali ostateczny wygląd niespodzianki, dowiaduje się o upodobania jubilata (pracę, hobby itp.), ale też ulubione smaki czy ewentualne uczulenia.
Wśród smaków dominują te klasyczne (śmietankowy, czekoladowy, truskawkowy), ale zdarzają się też bardziej oryginalne zamówienia (np. tort lawendowy). Na wybór ma wpływ dostępność sezonowych składników, ale również pora roku. Latem większą popularnością cieszą się lekkie ciasta, zimą karmel, toffi czy czekolada. Cena za kilogram wynosi około 50 zł (standardowa porcja na osobę to 100 g), w cenie są drobne zdobienia, dodatkowo trzeba zapłacić za figurki i bardziej skomplikowane wzory.
Podobne torty nadal są domeną uroczystości takich jak urodziny czy rocznice, ale pojawiają się też na firmowych imprezach czy weselach. Coraz modniejsze są tematyczne słodkie stoły (np. utrzymane w kolorystyce przyjęcia) oraz babeczkowe torty ślubne. Na górze mały krążek do krojenia dla młodej pary, na niższych piętrach indywidualne babeczki na gości. Fasony zazwyczaj klasyczne, ale zdarzają się też wesela z Ciasteczkowym Potworem w głównej roli.
Na koniec rady dla zamawiających. W przypadku piętrowych ciast upewnijcie się, że w środku tortu nie ma wzmocnień utrzymujących kompozycję w całości. Latem koniecznie uważajcie na temperaturę, a gdy przechowujecie tort w lodówce zwróćcie uwagę na inne produkty, które się w niej znajdują (słodki krem z aromatem kiełbasy jest połączeniem dość wybuchowym). A może chcecie spróbować własnych sił w artystycznym zdobieniu tortów? Tu znajdziecie mały instruktarz.