Weekend przy butelce dobrego wina

Zaczynamy weekend – czas relaksu i spotkań z przyjaciółmi. Dla tych, którzy zechcą spędzić go przy butelce dobrego wina, razem z Jakubem Majerem, sommelierem z Restauracji Delight podpowiadamy, jak zamawiać je w restauracji oraz prawidłowo serwować w domu.

Krok 1 – wybór wina
Najważniejsza zasada – picie wina ma być przyjemnością, zamawiamy i pijemy więc to, które naprawdę nam smakuje. Jeżeli chcemy by idealnie pasowało do dania, poprośmy o pomoc sommeliera. – Inaczej doradzam wybór wina na randce, inaczej na biznesowym spotkaniu – mówi Majer. W pierwszym przypadku od zasad ważniejsze są upodobania. Nie bójmy się popełnienia winnego faux pas – to do nas należy decyzja, na jaki trunek mamy ochotę!

Krok 2 – prezentacja
Zamówione wino kelner najpierw nam zaprezentuje. Trzymając etykietą w stronę gości potwierdza zamówiony rocznik, szczep i nazwę. Butelkę otwiera na pomocniku (w zasięgu wzroku gości), wąchając korek sprawdza czy wino nie jest korkowe (zepsute), następnie na talerzyku podaje go osobie składającej zamówienie. Ta daje sygnał do dalszej procedury, którą jest nalanie niewielkiej porcji do spróbowania. Dopiero po akceptacji smaku wino zostaje nalane do kieliszków pozostałych gości. Z zasady gość, który zamawiał wino, obsługiwany jest na końcu.

Jakub Majer - trener kelnerów i sommelier w Restauracji Delight

Krok 3 – serwowanie
Wciąż zdarza nam się pić zbyt ciepłe wino. Białe powinno być serwowane w temperaturze 8-10ºC, czerwone – 14-16ºC. Wygodnym rozwiązaniem są uniwersalne kieliszki, ale jeśli chcemy trzymać się zasad, biały trunek najczęściej podajemy w mniejszych i bardziej „zamkniętych” kieliszkach. Czerwonym winom dobrze robi napowietrzenie, dlatego też butelkę warto otworzyć nieco wcześniej lub przelać do karafki. Najczęściej nalewamy wino do 1/3 wysokości kieliszka, aby uniknąć ogrzewania wina białego, należy nalać go jeszcze mniej. Z tego samego powodu nie trzymamy kieliszka za czaszę, a jedynie za nóżkę (zasada dotyczy też wina czerwonego).

Krok 4 – dobór do potraw
Do lamusa przechodzi zasada czerwone wino do ciemnych mięs, białe do ryb. Od koloru ważniejsza jest moc trunku. Wina można łączyć na zasadzie podobieństwa – intensywny smak potrawy z mocnym winem i odwrotnie, lub jako przeciwieństwa. Druga metoda jest świetną okazją do winnych eksperymentów, ale wymaga też większego znawstwa i wyczucia.

Weekend przy butelce dobrego wina

Krok 5 – kolejna butelka
Kiedy powinniśmy wymienić kieliszki do wina? Obowiązuje tu kilka zasad. Wino z tej samej butelki można dolać do kieliszków, które nie są zupełnie puste. Jeżeli zamawiamy to samo wino (kolejną butelkę), powtarzany jest rytuał prezentacji i próbowania, ale nowy kieliszek dostaje tylko osoba degustująca (pozostałym gościom uzupełniamy te same kieliszki, należy jednak poczekać, aż będą one puste). Każdorazowo zamówienie innego wina wymaga wymiany wszystkich kieliszków. Zasada prezentacji wina obowiązuje również wtedy, gdy zamawiamy jeden kieliszek, w tym przypadku omija się jedynie procedurę wąchania korka.

Krok 6 i ostatni – radość z przygody, jaką jest picie wina!

Podobne posty

Już 18 maja 2012 roku o godzinie 20.20 w strefie Off Piotrkowska (ul. Piotrkowska 138/140) ...
23 maja House of Sushi (ul. Piotrkowska 89) zaprasza na warsztaty kaligrafii. To trochę alternatywny ...
W dniach 1-2 czerwca odbędzie się w Łodzi Festiwal Viva I'Italia. Warsztaty i sesje kulinarne, ...