Restauracja Włoszczyzna - otwarcie w sobotę fot. Włoszczyzna

W najbliższą sobotę ruszy w Łodzi nowa włoska restauracja. We Włoszczyźnie spróbujecie klasycznych dań z różnych regionów Italii. Niektóre mogą was zaskoczyć.

 

W lokalu przy Piotrkowskiej 16 cały czas trwają ostatnie prace remontowe przygotowujące Włoszczyznę do sobotniego otwarcia. Miejsce to tworzy piątka młodych ludzi, którzy założyli spółdzielnię socjalną. Choć wywodzą się z różnych środowisk, to wszystkich łączy miłość do jedzenia, Włoch i tamtejszej kuchni. Mają różne doświadczenia zawodowe, ale wszyscy otarli się w przeszłości o gastronomię i kierują nimi podobne ideały – chcą stworzyć miejsce otwarte dla wszystkich i serwujące autentyczne, włoskie dania przygotowywane według oryginalnych receptur z różnych zakątków tego kraju. Ma być prosto i tradycyjnie, a przy tym wyjątkowo.

Restauracja Włoszczyzna - otwarcie w sobotę fot. Włoszczyzna

Na czym polegać ma ta wyjątkowość? Przede wszystkim na sposobie przygotowywania dań. Choć jak w każdej włoskiej restauracji zjecie tu pizzę, to nie będzie ona przypominała tego, co znamy z oferty innych łódzkich restauracji. Spodziewajcie się raczej wspomnienia wakacji w słonecznej Italii. Na pewno nie raz widzieliście tam kwadratową (lub prostokątną) pizzę wystawianą w przeszklonych gablotach i sprzedawaną na porcje. Tak będzie również we Włoszczyźnie. Kawałek pizzy będzie można złapać na wynos lub zjeść na miejscu.

Restauracja Włoszczyzna - otwarcie w sobotę fot. Włoszczyzna

Oprócz pizzy zjecie tu także domowe makarony z sosami typowymi dla różnych regionów Włoch (all’Amatriciana, al tartufo czy z tradycyjnym ragù alla bolognese), risotto (m.in. alla milanese z szafranem, al radicchio czy z grzybami) oraz lasagne. Spróbujecie tutaj też mniej znanych włoskich potraw, jak farrotto, czyli przypominające risotto danie na bazie orkiszu. O kulinarną stronę Włoszczyzny zadbają Fiore i Francesco – pochodzący z Włoch szefowie kuchni restauracji. Gotować będą na oryginalnych produktach, z których znaczna część sprowadzana jest prosto z Italii. – Nie kupujemy naszych produktów w zwykłych sklepach czy hurtowniach. – mówi Emilia Zemsta, menedżerka restauracji – Sprowadzamy je bezpośrednio od lokalnych producentów i rolników, których poznaliśmy osobiście, dzięki czemu wiemy dokładnie, czym karmimy naszych gości.

Restauracja Włoszczyzna - otwarcie w sobotę fot. Włoszczyzna

Możliwości kulinarne Włoszczyzny sprawdzić można było podczas ostatniej edycji Street Food Festival. Oficjalne otwarcie restauracji dla gości zaplanowano na najbliższą sobotę (9 sierpnia) na godzinę 18.00. W jego trakcie będzie można spróbować potraw typowych dla włoskiego regionu Abruzji.

Włoszczyzna, ul. Piotrkowska 16, www.facebook.com/restauracjawloszczyzna

Podobne posty

Już 18 maja 2012 roku o godzinie 20.20 w strefie Off Piotrkowska (ul. Piotrkowska 138/140) ...
23 maja House of Sushi (ul. Piotrkowska 89) zaprasza na warsztaty kaligrafii. To trochę alternatywny ...
W dniach 1-2 czerwca odbędzie się w Łodzi Festiwal Viva I'Italia. Warsztaty i sesje kulinarne, ...