fbpx

Łódzka kuchnia regionalna: ZALEWAJKA

 

Piwnica Łódzka (ul. Narutowicza 67)

Zalewajka to tradycyjna, wiejska zupa na bazie ziemniaków i żuru z zakwasu chlebowego. Chociaż spotyka się ją w wielu regionach kraju, to pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z okolic Łodzi. W tym regionie potrawy z ziemniaków, zbóż i zbiorów leśnych stanowiły w XIX w. podstawę wyżywienia. Były to powiem produkty powszechnie dostępne i niedrogie, dlatego wykorzystywano je w kuchni ubogich obywateli.

 

Rajskie Jadło Manufaktura (Manufaktura)

Zalewa

Zalewajka swoją nazwę wzięła od sposobu jej przyrządzania, który polega na gotowaniu ziemniaków z przyprawami, a następnie zalaniu całości żurem. Do zupy tradycyjnie dodawano cebulę, czosnek, sól i pieprz, a czasem także marchew i grzyby. W dni świąteczne oraz w bogatszych domach zalewajka była podawana z zasmażką lub skwarkami ze słoniny. Z czasem skwarki zaczęto zastępować wędzonym boczkiem lub kiełbasą i to właśnie w takiej wersji zupa znana jest do dziś. Obecnie zalewajkę często gotuję się z dodatkiem liści laurowych, ziela angielskiego, a czasami bulionu warzywnego.

 

U Kretschmera (ul. Kopernika 64)

Znane są też wersje zabielane śmietaną lub maślanką. Do zupy często dodaje się jajka i grzyby. Wśród bardziej kreatywnych wersji zalewajki można znaleźć takie gotowane z rybą (np. karpiem) czy kaszanką. Obecnie szefowie kuchni łódzkich restauracji często przygotowuję własne, autorskie wersje tej zupy. To właśnie największa zaleta zalewajki – dopóki ma w sobie ziemniaki i zakwas można dowolnie dobierać dodatki według własnych upodobań. Dlatego ile domów, gospodarstw, kucharzy, mam i babć, tyle przepisów na zalewajkę.

 

Szpulka (Manufaktura)

O popularności zalewajki świadczyć może powiedzenie „O zalewajko, potraw królowo, kto ciebie jada, ten czuje się zdrowo” 🙂 Zupa została też wpisana na listę produktów tradycyjnych województwa łódzkiego i dumnie reprezentuje nasz region na stołach całego kraju.

Podobne posty

W tej restauracji jeszcze nas nie było, a ma już 12 lat! Kręcą pizzę, makarony, sami pieką bułki do ...
30 festiwalowych restauracji przygotowało swoje popisowe pizze. Jest pizzowy burger, włoskie ...
Konkurs na najszybsze zjedzenie pizzy, wystawa fotografii, spotkanie klubu kolacyjnego i warsztaty ...