ZALEWAJKA

zalewajka piwnica łódzka

DUMNI Z ZALEWAJKI

Nie wiemy, kto pierwszy ugotował gar ziemniaków, zalał je żytnim zakwasem i podał swojej rodzinie na obiad. Wiemy tylko, że stało się to jakieś 150 lat temu i że za tym genialnym pomysłem stoi zapewne zaradna gospodyni domowa, która stworzyła w ten sposób łódzką zupę legendę – zalewajkę.

Od tamtego czasu jedzą ją kolejne pokolenia łodzian. Zalewajka inspiruje szefów kuchni i jest jedyną słuszną odpowiedzią na pytanie „Jaką zupę ugotować na obiad?”. Dlatego właśnie jako zupa najwspanialsza ze wszystkich, bo łódzka, zasługuje na swoje święto.

Razem Łódzkim Centrum Wydarzeń i łódzkimi restauracjami pokazujemy, że jesteśmy DUMNI Z ZALEWAJKI! Zaprezentujemy Wam różne oblicza tej zupy, podpowiemy, gdzie możecie ją zjeść i jak ugotować. Zrobimy z niej gwiazdę, którą w głębi miski jest od zawsze. Wspólnie stworzymy Łódzki Szlak Zalewajki, pokażemy jak gotują ją łódzcy szefowie kuchni, i stworzymy e-book z zalewajkowymi przepisami.

Łódzki Szlak Zalewajki - MAPA RESTAURACJI

Pobierz e-book z przepisami na autorskie zalewajki szefów kuchni łódzkich restauracji!

- PRZEPISY 2024 -

- PRZEPISY 2023 -

- PRZEPISY 2022 -

Fatamorgana

- PRZEPISY 2021 -

Na zdjęciu znajduje się miska z zalewajką, nad którą widać dłoń wlewającą zupę do miski. W prawym górnym rogu zdjęcia znajduje się logo restauracji Piwnica Łódzka.

Gotujemy zalewajkę z Prezydent Hanną Zdanowską i Kamilem Tulińskim

Edycja 2021