Wegańska Łódź – gdzie zjeść? fot. sxc.hu

W odpowiedzi na potrzeby i trendy ostatnich lat, w łódzkiej gastronomii zaczęło przybywać lokali oferujących kuchnię wegańską, która mimo dużego ograniczenia produktów wykorzystywanych do przygotowywania potraw, zadziwia różnorodnością i bogactwem. Oto zestawienie restauracji specjalizujących się w wegańskich przysmakach.

Warzywniak Vegan Bistro (ul. Piotrkowska 89)

Warzywniak Vegan Bistro

Jeden z pierwszych w Łodzi lokali, który zdecydował się na całkowitą rezygnację z produktów pochodzenia zwierzęcego.  Wegańskie bistro oferuje codziennie inne, niewielkie menu, w którym znajdziecie zupy oraz dania główne w przystępnych cenach oraz lunche za 17 zł. Zjemy tu zdrowo i warzywnie niezbyt skomplikowane, sycące dania, a na deser regularnie powracające czekoladowe ciasto.  Lokal prowadzony jest przez grupę młodych ludzi, przez co czasami robi nieplanowane przerwy np. na sesje egzaminacyjne, dlatego warto na bieżąco śledzić ich stronę na Facebooku.

Papuvege (OFF Piotrkowska Center)

Papuvege fot. Papuvege

Niedawno otwarty foodtruck Papuvege zajął w OFF Piotrkowska miejsce Krovy. To obecnie jedyna mobilna gastronomia w Łodzi dedykowana kuchni wegańskiej. Spróbujecie tu wegańskich burgerów i falafeli w cenach 12-14 zł, skomponowanymi z własnoręcznie robionymi sosami i oryginalnymi dodatkami, takimi jak konserwowe dzikie ogórki czy rzepa.  Foodtruck stałe miejsce zajął w OFF Piotrkowska, ale spotkać go można także na zlotach i imprezach, gdzie dba o żołądki bezmięsnej część publiczności. Tłoczone soki i napoje dostępne w foodtrucku pochodzą z zaprzyjaźnionego stoiska z Eko Targu.

Korzenie (Piotrkowska 217)

Korzenie fot. Korzenie FB

Korzenie to najmłodsza wegańska restauracja w Łodzi. Choć w menu czasem pojawiają się dania wegetariańskie, to zdecydowanie dominuje tu kuchnia, w której nie znajdziecie żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Co tydzień znajdziecie tu nowe menu, w skład którego wchodzą cztery dania oraz deser mieszczące się w przedziale cenowym 10-18 zł. Menu jest zazwyczaj bardzo kreatywne i wykorzystuje rzadko spotykane w łódzkich lokalach produkty jak tempeh czy domowej roboty seitan. Do tego sporo warzyw sezonowych i oczywiście korzennych.

Jaffa Hummus & Other Stories (ul. Piotrkowska 67)

Jaffa fot. Jaffa

Jaffa to jedno z bardziej egzotycznych miejsc na kulinarnej mapie Łodzi specjalizujące się w kuchni Bliskiego Wschodu z hummusem w roli głównej. Rotacyjne menu zapewnia nieskończoną ilość kulinarnych wrażeń i niespodzianek, gdyż oferowane dania zazwyczaj nie powracają – trzeba korzystać póki są! W stałych pozycjach znajdziemy wspomniany wyżej hummus w kilku odmianach (12-14 zł), warzywne pasty, dania obiadowe oraz śniadania. Do tego koktajle (zarówno z alkoholem jak i bez) oraz wybór wegańskich win (9-16 zł za lampkę).

Zbożowa (ul. Roosevelta 7)

Zbożowa

Jednym z najstarszych lokali z wegańską ofertą w Łodzi jest Zbożowa. Choć lokal oferuje również dania wegetariańskie oraz np. rybne, to zawsze znajdzie się tu opcja bez produktów pochodzenia zwierzęcego. Zjemy tu zupy (8-9 zł), tarty (ok. 20 zł za całość), sałatki (ok.  15 zł) oraz zmieniane cotygodniowo dania główne, a dodatkowo co dzień inne Danie Dnia, zależne od koloru, jaki na ten dzień przypada. Restauracja regularnie wystawia się ze swoimi pastami, granolami i innymi smakołykami na EkoTargu, a niedawno dołączyła także do platformy Lokalny Rolnik, za pośrednictwem której  kupicie naturalne, ekologiczne produkty bezpośrednio od wytwórców.

Klubokawiarnia Granda (ul. Rewolucji 1905 roku 48)

Granda fot. Granda

Klubokawiarnia Granda to miejsce, do którego wpaść możecie na wegańskie obiady i przekąski. W stałym menu znajdziemy tu falafle (8zł), frytki (5 zł) i bagietki z pastami (6 zł), dwie sałatki oraz zupę Miso (6 zł), natomiast pozostała część karty zmienia się zgodnie z sezonowością składników oraz inwencją kucharza. Ostatnimi czasy były to dodatkowe dania z falafelami (m.in. falafelowe burgery), kakaowe muffiny z truskawkami oraz rabarbarowe wariacje. Klubokawiarnia zaangażowana jest również w różnego rodzaju akcje społeczne, organizuje pokazy filmowe, debaty i dyskusje, których zapowiedzi na bieżąco publikuje na swoim facebookowym profilu.

Niebostan (ul. Piotrkowska 17)

Niebostan fot. Niebostan FB

Kawiarnia, klub i miejsce spotkań wszelakich – tak najkrócej opisać można Niebostan. Aż kipi tu od kulturalnych wydarzeń – stand-upy, spotkania, imprezy i wernisaże są tu na porządku dziennym. Choć miejsce to znane jest klubowiczom z szalonych imprez, to warto wpaść tu za dnia na lekki lunch albo śniadanie. W jedzeniowej ofercie znajdziemy tu głównie spory wybór wegańskich kanapek, natomiast do picia owocowe koktajle (10 zł), orzeźwiające lemoniady (8 zł) i kawę (z mlekiem sojowym), które z przyjemnością wypijemy w otwartym już w tym sezonie ogródku. Regularnie odbywają się tu również śniadania na weganie, czyli weekendowe spotkania z wegańską kuchnią śniadaniową w formie otwartego bufetu.

Podobne posty

Już 18 maja 2012 roku o godzinie 20.20 w strefie Off Piotrkowska (ul. Piotrkowska 138/140) ...
23 maja House of Sushi (ul. Piotrkowska 89) zaprasza na warsztaty kaligrafii. To trochę alternatywny ...
W dniach 1-2 czerwca odbędzie się w Łodzi Festiwal Viva I'Italia. Warsztaty i sesje kulinarne, ...