fbpx

Darmowa woda w restauracjach

Łódzki Zakładu Wodociągów i Kanalizacji od dłuższego czasu prowadzi akcję Łódzka Woda Najlepsza, w ramach której przekonuje łodzian do picia kranówki. Darmowa woda z kranu dostępna jest już w niektórych łódzkich restauracjach. Według niektórych powinna być standardem we wszystkich. Czy na pewno?

ZWiK zachęca Łodzian do picia wody z kranu gwarantując jednocześnie jej wysoką jakość. Nasza kranówka czerpana jest w blisko 100 procentach z ujęć głębinowych i zawiera cenne minerały: związki magnezu, potasu, sodu i wapnia. Ich ilości są większe niż w niektórych wiodących wodach butelkowanych. Jednym z elementów kampanii Łódzka Woda Najlepsza jest zachęcenie restauratorów do oferowanie nieodpłatnej kranówki swoim gościom. Na takie rozwiązanie zdecydował się między innymi Niebostan. Agata Niewola z klubokawiarni od początku twierdziła, że takie rozwiązanie jest nie tylko europejskim trendem godnym naśladowania, ale również spotyka się z bardzo pozytywnymi reakcjami klientów.

Reklama

Degustacja w Jak Pragnę Wina

Trudno się z nią nie zgodzić. Sama gorąco kibicuję akcji ZWiKu i cieszę się, gdy dołączają do niej kolejne łódzkie restauracje. Doskonale jednak rozumiem również te lokale, które na serwowanie darmowej wody się nie decydują. Zwolennicy darmowej wody w restauracjach przekonują, że jest to europejski standard i łódzkie restauracje nie powinny pozostawać w tej kwestii w tyle. Cóż, jest wiele europejskich standardów dotyczących gastronomii, które zwyczajnie się u nas nie sprawdzają. Łódzcy restauratorzy nie zawsze mogą pozwolić sobie na stosowanie rozwiązań znanych z włoskich czy francuskich restauracji, bo nasz rynek jest zupełnie inny.

Darmowa woda w łódzkich restauracjach - Irish Pub

Na studiach spędziłam cudowne wakacje na niewielkiej greckiej wyspie, gdzie pracowałam w klubie. Kilka razy każdej nocy, szef tego przybytku przywoływał do siebie kelnerkę, wręczał jej tacę szotów, z którą udawała się ona do wybranego stolika i częstowała nimi gości. Ilość takich poczęstunków każdej nocy sprawiała, że na upartego klienci klubu mogli swobodnie pić za darmo i nie wydać na alkohol ani grosza. Tak się jednak nie działo. Każdy z obdarowanych w ten sposób stolików po chwili zamawiał bowiem drinki nie tylko dla siebie, ale również dla barmanów i kelnerek. Ot, taka kultura imprezowania. Dodam jeszcze, że każdy pracownik lokalu mógł do woli i bezpłatnie korzystać z jego alkoholowych i bezalkoholowych zasobów. Oznaczało to, że mogliśmy przez całą noc popijać drinki przyrządzane przez barmanów. Po powrocie do Łodzi nie oczekiwałam jednak, że pracodawcy pozwolą mi pić alkohol w pracy, a kelnerzy w klubach będą obdarowywać mnie darmowymi szotami. Bo nie da się tak po prostu przeszczepić pewnych standardów na lokalny rynek.

Darmowa woda w łódzkich restauracjach - Jerry's Burger

To samo dotyczy darmowej wody w restauracjach. Kultura jedzenia poza domem nie jest u nas taka, jak np. we wspomnianej Francji czy Włoszech. Tam ludzie jedzą w knajpach częściej i więcej. Do obiadu dostają darmową wodę, ale zdecydowanie chętniej niż my zamawiają do niego np. butelkę wina – nawet jeśli mówimy o lunchu w przerwie w pracy. To wszystko pozwala restauracjom generować przychody, przy których rezygnacja z zarobku na butelce wody mineralnej może nie boleć. Nie wszystkie łódzkie restauracje są na to gotowe. I nie ma w tym nic złego. Do pewnych standardów dochodzimy może wolniej, ale lokalny rynek gastronomiczny rozwija się coraz prężniej i stopniowo wypracowuje własne rozwiązania. Akcje takie, jak Łódzka Woda Najlepsza są potrzebne, ale nie oczekujmy, że z dnia na dzień będziemy mieć w Łodzi Paryż. Dajmy sobie czas. Najlepszym przykładem jest łódzka pizza. Przez lata po powrocie z włoskich wakacji łodzianie narzekali na to, że puszyste placki oblane obficie sosem nie są prawdziwą pizzą. Dziś klasyczną włoską pizzę serwuje już ponad 30 pizzerii w Łodzi. Z wodą będzie podobnie.

Podobne posty

W tej restauracji jeszcze nas nie było, a ma już 12 lat! Kręcą pizzę, makarony, sami pieką bułki do ...
30 festiwalowych restauracji przygotowało swoje popisowe pizze. Jest pizzowy burger, włoskie ...
Konkurs na najszybsze zjedzenie pizzy, wystawa fotografii, spotkanie klubu kolacyjnego i warsztaty ...