fbpx

W pierwszą rocznicę wprowadzenia gastro lockdownu nie napiszemy, że Łódź wygrała z pandemią, bo nie upadłyśmy na głowę ani nie jesteśmy telewizją rządową, ale z pełną odpowiedzialnością napiszemy, że jeśli chodzi o wsparcie dla gastronomii – odgórne i oddolne, inne miasta mogą się od nas uczyć. Naprawdę, powinny.

Zdjęcie z akcji „Dzwoń po łódzką tytkę”

To nie będzie kolejny tekst o tym, jak dzielnie gastro stawia czoła kryzysowi związanemu z pandemią i nowym wyzwaniom z niej wynikającym. Nie będzie też ckliwych zachęt do wspierania ulubionych restauracji i kupowania voucherów. Wszyscy dobrze to już wiecie i nikogo zachęcać nie trzeba. Będzie to za to tekst, w którym po części zbijamy piątkę z naszym miastem reprezentowanym na tę okoliczność przez Łódzkie Centrum Wydarzeń, a po części same poklepujemy się po plecach.

Zdjęcie z festiwalu Jemy w Domu Burger Fest

Bo zrobiłyśmy obszerny research i naprawdę nie ma w Polsce drugiego miasta, w którym podczas pandemii i gastro lockdownu odbyło się tyle wydarzeń i akcji, które na celu miały promocję i pomoc restauracjom. Zacznijmy od zwolnienia najemców miejskich lokali, wśród których jest sporo restauracji i kawiarni, z czynszu za najem pomieszczeń. Gastronomia została też zwolniona z opłat za ogródki i zezwolenie na sprzedaż alkoholu w 2021 roku. Dla ułatwienia pracy restauracjom działającym przy Piotrkowskiej, zezwolono dostawcom jedzenia na wjazd na deptak. A to, chociaż wydaje się proste i oczywiste, wcale nie jest standardem wsparcia we wszystkich miastach.

Festiwal Śniadań na Piotrkowskiej

Łódzka gastronomia znalazła też sprzymierzeńca w Łódzkim Centrum Wydarzeń. Miejska instytucja od początku pandemii inicjowała i organizowała akcje wspierające łódzkie restauracje. To z jej inicjatywy na miejskich citylightach pojawiły się plakaty pracowników łódzkich lokali zachęcające do zamawiania jedzenia do domu. W tym samym celu powstała też kampania i film promocyjny „Dzwoń po łódzką tytkę”. W lutym odbyły się wirtualne Walentynki, również skupione wokół zamawiania jedzenia z restauracji. A wcześniej, wspólnie z nami, ŁCW zorganizowało konkurs na gastro wspomnienia, do którego powstał kolejny filmik promocyjny z łódzkimi restauratorami w roli głównej.

Akcja „Dumni z Zalewajki”

I tu pojawiamy się my. Bo z Łódzkim Centrum Wydarzeń współpracujemy od lat, a w minionym roku ta współpraca tylko się zacieśniła. Wspólnie zorganizowaliśmy w trakcie pandemii aż sześć festiwali kulinarnych! Cztery z nich odbyło się w trakcie ścisłego lockdownu, a każdy z nich dawał realne, sprzedażowe wsparcie restauracjom. Były burgery, kuchnia azjatycka, festiwal śniadań na Piotrkowskiej, wrześniowy Food Fest, listopadowy ramen i styczniowa pizza. Teraz trwa akcja „Dumni z zalewajki” zachęcająca do wybierania lokali serwujących łódzką zalewajkę, a za chwilę ruszy Pasta&Noodle Fest – kolejny festiwal kulinarny organizowany we współpracy z ŁCW.

Pizza Fest 2021

Każde to wydarzenie cieszyło się naprawdę dużą popularnością i niejednokrotnie generowało dla łódzkich restauracji rekordowe ilości zamówień. A oprócz nich mieliście jeszcze lockdownowe edycje ogólnopolskiego festiwalu Restaurant Week, również w formie Delivery. Była też, wspierana przez ŁCW akcja Łódź Wspiera Gastronomię, czyli wersja Festiwalu Dobrego Smaku przeniesiona do internetu.

W rocznicę pierwszego ogólnokrajowego lockdownu warto o tym pamiętać. Bo mamy świadomość, że chociaż stanęłybyśmy na rzęsach, to nie ma takiej formy wsparcia, która rozwiązałaby problemy restauracji zamkniętych dla gości, ale trzeba robić wszystko, co można. I przez ostatnie 12 miesięcy robiliśmy – przede wszystkim wy, goście łódzkich restauracji entuzjastycznie biorący udział w każdym z tych wydarzeń. Łódź naprawdę stanęła na wysokości zadania. Takiej ilości akcji promocyjnych, wydarzeń i festiwali skierowanych do gastronomii nie było w żadnym innym mieście. Dlatego po roku walki możemy z uznaniem poklepać się po plecach i dalej ruszać do boju!

Podobne posty

W tej restauracji jeszcze nas nie było, a ma już 12 lat! Kręcą pizzę, makarony, sami pieką bułki do ...
30 festiwalowych restauracji przygotowało swoje popisowe pizze. Jest pizzowy burger, włoskie ...
Konkurs na najszybsze zjedzenie pizzy, wystawa fotografii, spotkanie klubu kolacyjnego i warsztaty ...