Fot: AffogatoWczoraj świat odkorkował pierwsze butelki z młodym winem. Sprawdźcie, które łódzkie restauracje będą świętowały w tym roku.

 

Jest trzeci czwartek listopada, jest więc Beaujolais Nouveau, nie mogło go też zabraknąć w łódzkich lokalach. Jedni postawili na samo młode wino, ale znajdziemy też specjalne dania dobrze się z nim komponujące czy też koncerty muzyczne, Zaczynamy!

Winną przygodę zaczynamy w MITMI i MOTYWACH – restauracjach, które z okazji święta przygotowały specjalną przystawkęi danie główne. W MOTYWACH są to: rillettes, czyli francuskie smarowidło z wieprzowiny długo gotowanej w białym winie z ziołami, a do tego karmelizowane jabłko i chutney gruszkowy z chilli (19 zł) oraz quiche z kurkami, marchewką i palonym porem (15 zł). MITMI zaskoczy nas parfait z wątróbek drobiowych z konfiturą z czerwonej cebuli i sosem malinowym (19 zł) oraz ratatouille na podstawie z bakłażana z serem mozzarella i sosem winnym (24 zł). W obydwu miejscach za kieliszek Beaujolais Nouveau zapłacimy 62 zł za butelkę i 11 zł za kieliszek.

Fot: Quale Restaurant

Affogato postawiło na Albert Bichot Beaujolais Nouveau, którego butelka kosztuje 59 zł, kieliszek 10 zł. Nie ma tu specjalnego menu, ale warto posłuchać sugestii obsługi, które pozycje z karty najlepiej pasują do młodego wina. Polecane są w szczególności policzki wieprzowe z krokietami ryżowymi, jagnięcina na puree z zielonego groszku i pappardelle z małżami. Podobnie jest w Quale Restaurant, jednak tu za wybrane dania w czasie trwania święta zapłacimy o 15% mniej. Tak więc w lokalu przy Narutowicza podawane będzie Beaujolais z winnicy Mommessin w cenie 66 zł za butelkę i 13 zł za kieliszek, zaś wśród proponowanych dań w atrakcyjnej cenie znalazły się trzy przystawki (poliki zębacza, przegrzebki i foie gras) i trzy dania główne (kaczka, agnolotti i biodrówka jagnięca).

 Fot: Lokal

Klub Wino rozpocznie świętowanie o godzinie 19.00. Nie zabraknie tu oczywiście młodego wina i odpowiedniego jedzenia (np. gęsi), ale pomyślano też o wydarzeniu specjalnym. Atrakcją wieczoru będzie występ Gabriela Balukiewicza, który zagra na akordeonie francuskie standardy. Przy Piotrkowskiej 217 za butelkę Beaujolais Nouveau Joseph Drouhin zapłacimy 48 zł, zaś za kieliszek 8 zł (wino na wynos w cenie 40 zł). Muzycznie inaugurację święta młodego wina uczci też Irish Pub, gdzie o godzinie 20.00 zostanie odkorkowana pierwsza butelka i rozpocznie swój koncert świetnie znany łodzianom Paweł Samokhin. Tu za wino zapłacimy 60 zł i 9 zł za kieliszek.

Fot: Jak pragnę wina

Na tym nie koniec. Beaujolais Nouveau napijecie się także Lokalu (za butelkę wina zapłacicie 70 zł, za kieliszek – 12 zł) oraz w restauracji U Kretschmera (ceny wynoszą odpowiednio 95 i 19 zł), a jeżeli wolicie skosztować młodego wina w domu, wpadajcie do Jak pragnę wina do Sukcesji. Odkąd pamiętam sklep sprowadza trunki marki Bouchard z charakterystycznymi rysunkami na etykiecie. Butelka kosztuje 36 zł.

Podobne posty

Już 18 maja 2012 roku o godzinie 20.20 w strefie Off Piotrkowska (ul. Piotrkowska 138/140) ...
23 maja House of Sushi (ul. Piotrkowska 89) zaprasza na warsztaty kaligrafii. To trochę alternatywny ...
W dniach 1-2 czerwca odbędzie się w Łodzi Festiwal Viva I'Italia. Warsztaty i sesje kulinarne, ...