Kolejna edycja Restaurant Day już w weekend

W najbliższą niedzielę, 16 lutego, odbędzie się kolejna edycja międzynarodowego święta jednodniowych restauracji Restaurant Day. W Łodzi swoje drzwi otworzy dla was aż osiem takich miejsc.

Restaurant Day to odbywające się cyklicznie wydarzenie, w ramach którego każdy może zostać restauratorem na jeden dzień. Inicjatywa zrodziła się w 2011 roku w Finlandii i od tamtego czasu jej popularność rośnie z każdą, odbywająca się co kwartał edycją. Od pewnego czasu jednodniowe restauracje pojawiają się również w Łodzi i z każdą edycją wydarzenia jest ich coraz więcej. W najbliższą sobotę smakosze będą mogli odwiedzić aż 8 takich miejsc. Sprawdźcie co w nich zjecie.

Hummus i Wino

Hummus i Wino, czyli Jemy w Łodzi i Klub Wino na Restaurant Day

Podczas niedzielnej edycji Restaurant Day nie zabraknie reprezentacji Jemy w Łodzi. Po raz drugi zapraszamy was do jednodniowej restauracji, którą ulokujemy się w wine clubie Klub Wino. Podobnie jak podczas poprzedniej edycji przygotujemy dla was bliskowschodnie specjały, ale nasze menu ulegnie pewnym zmianom. Nie zabraknie oczywiście hummusu w kilku smakach, ale będą też pasty z groszku i fasoli oraz falafele. Wszystko podawać będziemy z warzywami i najlepszym pieczywem, które specjalnie na tę okazję wypiecze dla nas piekarnia bistro Montag. Do jedzenia napić można się będzie wina, o którego dobór zadba oczywiście Michał Rutkowski i które tego dnia sprzedawane będzie na kieliszki. Szczegółów szukajcie na stronie wydarzenia na Facebooku.

Czekamy na was w Klubie Wino przy Al. Kościuszki 32 w godzinach 14.00 – 20.00

MEJK

MEJK - jednodniowa restauracja fot. MEJK

Restaurację jednodniową MEJK tworzą Magda, Emila, Jasia i Kasia, dla których udział w Restaurant Day jest naturalną konsekwencją zamiłowania do wspólnego gotowania i spędzania czasu przy stole. Swoim gościom zaoferują menu inspirowane kuchnią polską z wykorzystaniem sezonowych warzyw i owoców. Będzie zatem zupa pomidorowa i krem na bazie buraków. Burak pojawi się też wśród dań głównych, gdzie zastąpi mięsną klasykę oraz w deserach, w duecie z czekoladą. Dziewczyny przyjmują gości w turach, na które obowiązują zapisy. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie MEJK na Facebooku.

MEJK działać będzie przy ulicy Piotrkowskiej 35 w godzinach 13.00 – 20.00

Ultramaryna

Ultramaryna - jednodniowa restauracja fot. Ultramaryna

Restaurant Day zawitał również na Księży Młyn, gdzie w pracowni kreatoora powstanie restauracja Ultramaryna. Na gości czekać tu będzie prawdziwie artystyczny miks smaków, kolorów i przypraw, który stworzą dwie artystki: Ewa Żochowska i Natalia Kalisz. Postarają się one przełamać zimową szaro-burą aurę (chociaż tej zimy akurat na brak słońca narzekać nie można) swoimi kolorowymi kompozycjami kulinarnymi. W menu m.in. krem z marchewki, cieci orkowo-fasolowy miks w aromatycznym sosie, tajska zupa czy meksykańska wołowina. Do tego trochę słodkości i grzaniec, a wszystko w cenach od 3 zł do 7 zł. Oprócz strawy dla ciała będzie też coś dla ducha. Podczas Restaurant Day wyświetlony zostanie tu animowany dokument pt. Księży Młyn.

Ultramaryna czeka na was przy ulicy Przędzalnianej 63 w godzinach 13.00 – 20.00

U Stefy

U Stefy - jednodniowa restauracja fot. U Stefy

Stefa, czyli Magda Stefańska chciała tę edycję wydarzenia przesiedzieć w gościnie u innych jednodniowych restauratorów, ale na szczęście w postanowieniu tym nie wytrwała. Po raz kolejny będziecie mogli zatem gościć u Stefy, która swoją jednodniową restaurację otworzy tym razem w Biurze Podróży i Tłumaczeń Olimp. W menu pod hasłem „Kanapka z kotletem” podzielonym na propozycje słone i słodkie, znajdziecie między innymi pieczeń rzymską w domowym chlebie pszennym na zakwasie, kotlety z cukinii i kaszy jaglanej w bułce z otrębami, tort Sachera czy razowe muffiny z brzoskwiniami i kruszonką. Do tego jak zawsze ciastka na wynos i znany z poprzedniej edycji bezalkoholowy grzaniec.

Stefa czeka na was przy ulicy Piotrkowskiej 132 w godzinach 14.00 – 19.00

Ogień i Lód

Ogień i Lód - jednodniowa restauracja fot. Naturalne Klimaty Pracownia Ceramiki Artystycznej

Pracownia Ceramiki Artystycznej Naturalne Klimaty podczas poprzedniej edycji połączyła siły ze Stefą (Magdą Stefańską). Tym razem spróbuje swoich sił w pojedynkę i zaprosi gości na prawdziwą ucztę. Znajdziecie tu chyba najbardziej rozbudowane menu ze wszystkich restauracji biorących udział w tej edycji. Będzie tu można zjeść nie tylko mnóstwo słodkich i wytrawnych wypieków, ale także np. klopsy ryżowe z mięsem królika, pomidorami, zielonym groszkiem i sosem grzybowym z boczniaków czy zupę cebulową na winie. Menu przygotowane jest w wersji klasycznej i wegetariańskiej, a dania przyrządzane są w produktów pochodzących z ekologicznych upraw.

Pracownia czeka na was przy ulicy Sienkiewicza 79 w godzinach 13.00 – 20.00

Los Mariscos

Los Mariscos na Restaurant Day fot. Los Mariscos

Kolejny raz w Restaurant Day weźmie też udział Świetlica Podwórkowa, która podczas listopadowej edycji wydarzenia serwowała dania kuchni francuskiej. Tym razem będą tu na was czekały gorące, południowe klimaty. W menu królowały będą mule w pomidorach, hiszpańskie zupy oraz kilka rodzajów tapas, czyli popularnych przekąsek o hiszpańskim rodowodzie, których smak przenieść ma was na rozgrzane słońcem ulice Barcelony.

Na tapas wpadajcie do Świetlicy Podwórkowej przy ulicy Pomorskiej 54 w godzinach 16.00 – 20.00

Korzenie

Korzenie to jednodniowa restauracja Joanny, która zaprasza na obiad z burakiem w roli głównej. Menu podzielone jest na trzy „strefy”: beat rulet, offburak i strefa wolna od buraka, a w każdej z nich znajdzie się przystawka, zupa, danie główne i deser. Goście przyjmowani będą tu w trzech turach, o godzinie 13.00, 15.00 i 17.00, dlatego obowiązują wcześniejsze rezerwacje. Pełne menu i więcej szczegółów znajdziecie na stronie wydarzenia na Facebooku.

Korzenie czekają na was przy ulicy Krakusa 4 w godzinach 13.00 – 19.00

P109 Blender

P109 Blender - jednodniowa restauracja fot. P109

Pracownia P109 i współpracująca z nią Hedonia Cake to już weterani Restaurant Day. Pod hasłem „Wiele smaków, jedna restauracja” kolejny raz zaproszą was na mix różnych smaków pod jednym dachem. Pełne menu nie jest jeszcze znane, dlatego warto śledzić rozwój wydarzeń na stronie P109 na Facebooku.

P109 Belnder czeka na was przy ulicy Piotrkowskiej 109 w godzinach 12.00 – 20.00

Podobne posty

Już 18 maja 2012 roku o godzinie 20.20 w strefie Off Piotrkowska (ul. Piotrkowska 138/140) ...
23 maja House of Sushi (ul. Piotrkowska 89) zaprasza na warsztaty kaligrafii. To trochę alternatywny ...
W dniach 1-2 czerwca odbędzie się w Łodzi Festiwal Viva I'Italia. Warsztaty i sesje kulinarne, ...