Łódzka kuchnia czterech kultur – nowa książka o łódzkiej kuchni regionalnej
Twórczynie Jemy w Łodzi, portalu o łódzkich restauracjach, kulinarnej historii miasta i kuchni regionalnej wydały właśnie książkę kucharską. „Łódzka kuchnia czterech kultur” to wyjątkowa publikacja prezentująca odświeżone przepisy na potrawy jadane przez mieszkańców przedwojennej Łodzi przemysłowej.
Elegancki album, który ukazał się nakładem Domu Wydawniczego Księży Młyn przybliża czytelnikom historię miasta od kuchni. Do książki trafiło 30 przepisów na potrawy kuchni polskiej, żydowskiej, niemieckiej i rosyjskiej, jakie łodzianie i mieszkańcy regionu jadali w domach i restauracjach w czasach przemysłowego rozkwitu naszego miasta. Punkt wyjścia stanowiły klasyczne receptury sprzed ponad wieku, o których interpretację poproszono szefów kuchni czterech łódzkich restauracji – Lokalu, Anatewki, Galicji i delight w andel’s Hotel Łódź.
Autorkami „Łódzkiej kuchni czterech kultur” są Agata Zarębska i Izabella Borowska, które z łódzką gastronomią związane są zawodowo, a od pięciu lat prowadzą stronę internetową www.jemywlodzi.pl. – Pomysł stworzenia tej książki dojrzewał w nas przez ostatnie dwa lata – mówi Izabella Borowska. – Od początku działania strony Jemy w Łodzi interesowałyśmy się kuchnią naszego regionu, którą chciałyśmy przybliżać naszym czytelnikom i temat ten wydawał nam się bardzo zaniedbany. Brakowało na rynku publikacji poświęconych kulinarnej historii Łodzi – dodaje.
Książka podzielona jest na cztery części, z których każda poświęcona jest kuchni innego narodu. Całość jest dwujęzyczna – obok wersji polskiej zamieszczona jest angielska. Oprócz przepisów, w albumie znalazły się także informacje o historii dań i ich związku z Łodzią oraz kulinarne porady szefów kuchni. Wszystkie przepisy opatrzone są pięknym zdjęciami autorstwa Magdy Klimczak, łódzkiej fotografki kulinarnej i autorki bloga Dare to Cook. Każdy rozdział książki został też wzbogacony wyjątkowymi ilustracjami studentki łódzkiej ASP Ani Świątek.
Niektóre z zamieszczonych w książce potraw są dobrze znane i chętnie gotowane do dziś (np. zalewajka czy prażoki), a inne, jak chociażby rosyjski razsolnik czy niemiecki wellfleisz, bardzo rzadko pojawiają się na łódzkich stołach. Ideą „Łódzkiej kuchni czterech kultur” było pokazanie ich zarówno w tradycyjny, jak i nowoczesny sposób. To zadanie powierzono szefom kuchni czterech łódzkich restauracji, którzy odświeżyli w książce stare przepisy i zaproponowali ich nowoczesne interpretacje. Pokazali tym samym, że sięgając do archiwalnych receptur możemy stworzyć dania łódzkie z poszanowaniem tradycji i uwzględnieniem nowych technik kulinarnych.
Książka, która trafia właśnie do łódzkich księgarń będzie z pewnością świetnym prezentem dla każdego miłośnika jedzenia i gotowania. – Mamy nadzieję, że pokaże ona łodzianom, jak bogata jest lokalna tradycja kulinarna i że warto sięgać po stare przepisy i interpretować je na nowo – mówi Agata Zarębska – Często chwalimy się wielokulturowym dziedzictwem naszego miasta, a kuchnia jest jego ważnym elementem.
Książkę zamówić można tutaj.