fbpx

Czy wiecie, że jedna trzecia wytworzonego jedzenia trafia do kosza? Na szczęście, powstaje coraz więcej inicjatyw, które pomagają ograniczyć food waste – a często także przy okazji pomóc potrzebującym. Zobaczcie, które z nich działają w naszym mieście!

Too Good To Go

Aplikacja Too Good To Go wreszcie działa w Łodzi! TGTG umożliwia promocyjną sprzedaż paczek z jedzeniem, którego nie udało się sprzedać w ciągu dnia: w tym m.in. pieczywa, wypieków, dań, lunchy i soków. Dokładna zawartość pakunków od restauracji i sklepów jest jednak niespodzianką. TGTG powstało kilka lat temu, ale dopiero od niedawna możecie korzystać z niego w naszym mieście. Jak to działa? Ściągacie aplikację na telefon, a następnie podajecie swój adres i określacie odległość lokali – warto bowiem zaznaczyć, że paczki odbiera się samodzielnie. Na stronie głównej możecie przeglądać polecane restauracje wraz z ceną pakunku oraz godzinami odbioru. Do programu dołączyło niecałe 20 łódzkich lokali i okolic, w tym m.in. MONTAG, Bistro Book&Cook, Pop’n’art, Imber, Otwarte Drzwi, Starbucks i Takżetego wege bistro, a ich liczba stale rośnie. Po wyborze restauracji opłacacie całość internetowo, a wieczorem odbieracie waszą niespodziankę – i gotowe! Polecamy wam również zaglądać na facebookowy profil aplikacji, gdzie publikowane są sposoby na niemarnowanie żywności – link tutaj.

Obraz może zawierać: tekst „COSTA COFFEE Too Good To Go”
źródło: profil Too Good To Go na Facebooku

Oddam jedzenie – grupa na FB

Ugotowaliście za dużo zupy? Kupiliście ketchup, który okazał się dla was niesmaczny? A może rodzice obdarowali was taką ilością jabłek, że głowa mała? Facebookowa grupa Oddam jedzenie to miejsce dla was! Idea jest prosta: przekazać dalej niechcianą żywność, a tym samym ograniczać food waste. Do łódzkiej grupy dołączyło ponad 1600 osób, a nowe posty pojawiają się kilka razy dziennie. W związku z tym, że wiele produktów oznaczanych jest „najlepiej spożyć przed”, możecie tu także ogłosić chęć przekazania jedzenia teoretycznie przeterminowanego. Pamiętajcie o tym, kiedy następnym razem będziecie robić porządki w kuchennych szafkach!

low light photography of pile of vegetables
źródło: unsplash.com

FOODSHARING Łódź

Dzielić się żywnością możecie również na inny sposób. FOODHARING Łódź to oddolny ruch społeczny działający  pod patronatem Fundacji „W Człowieku Widzieć Brata”, który w naszym mieście stworzył lokalne jadłodzielnie – czyli przestrzenie, w których każdy może podzielić się lub poczęstować jedzeniem. Pierwsza z nich powstała 3 lata temu na Wydziale Ekonomiczno – Socjologicznym, przy wejściu od ul. P.O.W 3/5, druga – w Społecznym Domu Kultury przy ul. Strzelców Kaniowskich 8, a trzecia – w Caritasie przy ul. Wólczańskiej 108. We wszystkich punktach stanęły lodówki, w której osoby indywidualne, sklepy spożywcze oraz restauracje mogą dzielić się nadwyżkami żywności w różnych postaciach. Ich zawartość często publikowana jest na facebookowym profilu akcji – link tutaj.

Food not bombs

Jeśli śledzicie naszą stronę, na pewno kojarzycie naszą niedawną wizytę podczas rozdawki posiłków grupy Zupa na Pietrynie – a dziś przedstawiamy wam inną, równie ważną inicjatywę, nazwaną Food not bombs. Jedzenie zamiast bomb, bo tak po polsku brzmi ich nazwa, to ogólnoświatowa akcja przygotowywania i wydawania ciepłych, darmowych, wegańskich posiłków potrzebującym. Dodatkowo, FNB wyraża sprzeciw wobec wojen pochłaniających ogromne sumy, podczas gdy tysiące ludzi cierpi głód i żyje na ulicach.  Ich codwutygodniowe spotkania odbywają się na rogu ul. Piotrkowskiej i ul. Tuwima, a do przygotowywania posiłków używane są głównie darmowe produkty o kończącym się terminie ważności. Tym samym przyczyniają się do minimalizowania problemu marnowania żywności, a decydując się na wegańską dietę reprezentują kuchnię wolną od cierpienia, wyzysku zwierząt i niszczenia środowiska. Ich działalność potrzebna jest szczególnie teraz, gdy społeczne stołówki zostały zamknięte, a działania placówek pomocy społecznej – ograniczone. Poczynania FNB możecie śledzić na ich facebookowym profilu – link tutaj!

Obraz może zawierać: co najmniej jedna osoba
źródło: profil Food Not Bombs Łódź na Facebooku

Podobne posty

W tej restauracji jeszcze nas nie było, a ma już 12 lat! Kręcą pizzę, makarony, sami pieką bułki do ...
30 festiwalowych restauracji przygotowało swoje popisowe pizze. Jest pizzowy burger, włoskie ...
Konkurs na najszybsze zjedzenie pizzy, wystawa fotografii, spotkanie klubu kolacyjnego i warsztaty ...