Festiwal Viva l'Italia 2015

Przez cały weekend na Rynku Manufaktury trwała będzie wielka włoska uczta. Na jego uczestników czekało będzie miasteczko z włoskimi produktami regionalnymi, warsztaty kulinarne i mnóstwo innych atrakcji.

 

Będzie to już czwarta i największa edycja imprezy, która za cel stawia sobie promocję włoskich produktów regionalnych i kultury. W trakcie organizowanego przez polsko-włoską fundację InteRe festiwalu królowało będzie przede wszystkim jedzenie ze słonecznej Italii. W rozstawionym na Rynku Manufaktury festiwalowym miasteczku producenci zaprezentują oryginalne, włoskie specjały m.in. z  Piemontu, Toskanii, Abruzzo i Veneto. Będzie tu można kupić m.in. sery, wędliny i oliwy. Będzie też można spróbować przysmaków włoskiego jedzenia ulicznego przygotowanych przez restauracji Tawerna Pepe Verde, Bella Napoli czy Mare e Monti.

Festiwalowe danie restauracji Tawerna Pepe Verde

To nie koniec kulinarnych atrakcji. Na gości festiwalu czekają bowiem warsztaty. Na stoisku restauracji Włoszczyzna nauczycie się robić włoski makaron pod czujnym okiem rodowitych Włochów, a restauracja Bawełna pokaże jak przygotować tradycyjną, włoską pizzę. W pokazach i szkoleniach mogą wziąć udział dorośli, ale specjalne ich wersje przygotowano także dla dzieci. Kulinarne pokazy odbywały będą się też na głównej festiwalowej estradzie, na której producenci z Włoch zaprezentują przysmaki z różnych regionów kraju.

Pizza na stoisku restauracji Bawełna

Najedzeni możecie korzystać z innych festiwalowych atrakcji. A będzie ich sporo. Warto na przykład zabrać na imprezę aparat, bo w ramach konkursu na najlepszy fotoreportaż z wydarzenia będzie można wygrać m.in. voucher na wycieczkę do Włoch. W piątek, o godzinie 18.00 będzie można posłuchać opowieści o Neapolu w wykonaniu Doroty Ceran-Pikali, autorki książki „Smutki nie cenią Neapolu”, a na scenie pod budynkiem elektrowni wystąpi zespół ludowy Patros, który zaprezentuje włoski folklor. Muzyczne atrakcje czekają też na młodzież, która może wziąć udział w warsztatach wokalnych prowadzonych przez Joannę i Lucę Montagliani. W sobotni wieczór na rynku Manufaktury śpiewacy Akademii Muzycznej w Łodzi zaprezentują najpiękniejsze arie i duety z dzieł włoskich mistrzów, a w niedzielę odbędzie się spektakl Kolacja w reżyserii Alberto Macchiego.

Viva l’Italia to także atrakcje dla miłośników sportu i motoryzacji. Gośćmi specjalnymi festiwalu będą Francesco Baresi, legendarny obrońca klubu AC Milan oraz Silvio Broli, odpowiedzialny za szkółki piłkarskie AC Milan na świecie. Jedna z nich – Milan Scuola Calcio Łódź – działa w naszym mieście i właśnie obchodzi pierwsze urodziny. Włoskich speców od footballu będzie można spotkać w sobotę o godz. 11. Motoryzacyjnym akcentem będzie Wielka Parada Maluchów, czyli fiatów 126p. Choć to legenda polskich dróg, to nie zapominajmy, że marka Fiat pochodzi z Półwyspu Apenińskiego. Będzie można obejrzeć nie tylko klasyczne wersje tych aut, ale również te przerobione i to bardzo pomysłowo.  Paradę zaplanowano na sobotę o godz. 16.

Festiwal potrwa od piątku 18 września do niedzieli 20 września w godzinach pracy Manufaktury. Szczegółowy program znajdziecie na stronie imprezy

Podobne posty

Już 18 maja 2012 roku o godzinie 20.20 w strefie Off Piotrkowska (ul. Piotrkowska 138/140) ...
23 maja House of Sushi (ul. Piotrkowska 89) zaprasza na warsztaty kaligrafii. To trochę alternatywny ...
W dniach 1-2 czerwca odbędzie się w Łodzi Festiwal Viva I'Italia. Warsztaty i sesje kulinarne, ...